Президентът ще оспори пред Конституционния съд разпоредби от приетия Закон за изменение и допълнение на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Росен Плевнелиев е издал указ за обнародване на закона в „Държавен вестник“, с което ще влязат в сила онези разпоредби, които предвиждат мерки, предотвратяващи застрояване на дюните. Такива са спиране на прилагането на подробни устройствени планове, които предвиждат застрояване в поземлени имоти в границите на зона „А“, зона „Б“ или в урбанизираните територии на населените места след границите на зона „А“, в които попадат пясъчни дюни.
Държавният глава ще упражни конституционното си правомощие и ще сезира Конституционния съд във връзка с новосъздадените разпоредби на чл.17, ал.2, т.6 и чл.17а, ал.1, т. 2 от приетия закон.Промените в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, позволяващи строителство върху дюните на всички обекти на техническата инфраструктура, не осигуряват разумното използване на тези природни богатства - то трябва да отчита значимостта за обществото на допустимите изключения за строителство, като например националните обекти и общински обекти от първостепенно значение, се посочва в съобщението.
С приетите промени в закона се допуска предназначението на поземлени имоти в горски територии за широк кръг обекти да става въз основа на подробен устройствен план, а не както е досега - при наличие на общ устройствен план. Законът не създава механизми, които да гарантират, че промяната на предназначението на поземлени имоти в горски територии в зона „А“ и „Б“ на Черноморското крайбрежие ще става при баланс между насърчаване на инвестициите, развитието на регионите и общините и създаването на условия за опазване и устойчиво интегрирано развитие на Черноморското крайбрежие.
В началото на март от левицата поиската президентът да наложи вето на приетите изменения в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие с аргумента, че те не само не спират възможностите за строеж върху дюни, но и отварят такива.
Промените бяха инициирани след т.нар. скандал ”Дюнигейт”, който избухна в края на миналата година. Тогава стана ясно, че 29 декара земя край Несебър е продадена на много ниска цена на частно лице, което дни по-късно я препродава на по-висока цена в пъти. Стана ясно още, че в терена има редки сиви дюни, които са защитени от закона, но въпреки това по план там трябваше да се издигне жилищен комплекс.
От президентството посочват още, че условия на икономическа криза, засегнала не само България, трябва да се търсят мерки за насърчаване на инвестициите и за развитие на икономиката. Това обаче трябва да става по ясни правила.
По същността си промяната на предназначението на поземлени имоти в горски територии за изграждане на обекти, получили сертификат за инвестиции, е мярка за насърчаване на тези инвестиции. Липсват обаче защитни механизми, които да гарантират изпълнението на инвестиционния проект в срока и в размера на инвестицията, а промяната на предназначението е необратимо.
Законът предвижда и създаването на двойствен режим за горските територии, които попадат в зона „А“ и „Б“ по Черноморското крайбрежие и за горските територии в останалата част на страната. Това не гарантира равнопоставеност на гражданите и на юридическите лица в страната.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.