Срещу етнизиране на политическия дебат и парламентарния вот се обявиха служебният премиер Марин Райков и председателят на ДПС Лютви Местан. След едночасова среща в Министерския съвет двамата дадоха изявления за темите на разговора, отново без възможност за въпроси по сценария от миналата седмица с лидера на БСП Сергей Станишев.
Според Райков всякакво етнизиране на политическия дебат би било абсолютно неприемливо. Няма да допуснем едни да бъдат противопоставяни на други именно на тази основа, увери той. Прибягването до говор на омразата или нахъсване на българските граждани един срещу друг в този период на избори, а и въобще, би било изключително неприемливо явление, което може да хвърли сянка върху общата демократична атмосфера на изборния процес, смята Райков.
От своя страна Лютви Местан също заяви, че ДПС ще се противопостави решително на всеки подобен опит, защото това би било опасно за гражданския мир в страната.
Служебният премиер призова партиите да изключат служебния кабинет от кръга на политическите си опоненти. Политическата вендета може да бъде или да не бъде избор на една или друга политическа партия, но тя не може да бъде част от начина на мислене на един служебен кабинет и той няма да го допусне, посочи Марин Райков.
Местан заяви, че ДПС оценява поетия от министър-председателя ангажимент, че ще осигури честни и неманипулирани избори, но очаква този ангажимент да премине в конкретни действия на служебния кабинет. Председателят на движението е поставил като проблем „притеснителния опит“ от страна на областни управители да прехвърлят върху кметовете отговорността за осигуряването на оригинален протокол от СИК на всеки член на СИК както изисква Изборният кодекс.
ДПС очаква от премиера, ако е необходимо да издаде нарочна заповед, с която да напомни на областните управители, че това е тяхна отговорност. Движението иска от министър-председателя да направи необходимото, държавните служители да останат такива, а не да играят роля на партийни пропагандатори на която и да е партия.
Подобно на левицата и Местан изрази притеснение, че председателят на „Информационно обслужване“ Михаил Константинов може обективно да изпълнява задълженията си, като припомни думите на Константинов, че ако алтернативата на ГЕРБ е тройната коалиция, ще направи всичко необходимо това да не се случи.
Райков се съгласи, че никой няма право да се разтоварва от своите ангажименти и да делегира отговорностите си върху друг. Според него държавните служители имат право да имат своите политически убеждения и да ги изразят. Той обаче апелира тези с „обществена видимост на своя ангажимент“ да се въздържат от изявления или от стъпки, които могат да бъдат изтълкувани като проява на политическа пристрастност.
Служебният премиер смята да разговаря с Константинов, като посочи, че няма съмнения в качествата му. Райков поиска време, за да се запознае със ситуацията и обеща, че ще обяви публично решението си.
По темата за състоянието на публичните финанси, поставена от ДПС, както преди това от БСП, Райков каза, че до няколко дни ще може да бъде дадеk първоначален отговор заедно с финансовия министър.
Той отново повтори, че е недопустимо да дава политическа оценка на което и да е правителство. Не искам от нашите оценки една политическа партия да черпи аргументи в рамките на предизборната кампания срещу друга политическа партия, каза той.
Служебният премиер призна загриженост за осигуряване на достатъчно копирни машини за СИК, но увери, че кабинетът „има представа“ как да набави в кратки срокове над една трета от тях.