Изготвянето на нова Стратегия за сигурност като базисен стратегически документ през следващото десетилетие се налага от членството на България в НАТО и предстоящото ни членство в ЕС, както и от променената среда за сигурност, стана ясно след заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) на тема "Проект за Стратегия за сигурност на Република
България".
Променената среда за сигурност е свързана със задълбочаването на процесите на глобализация, преминаването на по-заден план на някои от традиционните заплахи, новите асиметрични предизвикателства и рискове, а също тероризма и организираната престъпност.
Участниците в КСНС отбелязаха, че Концепцията за национална сигурност от 1998 година е изиграла своята като цяло позитивна роля и е изпълнила предназначението си в периода на присъединяването на Република България към НАТО и получаването на ясна перспектива и дата за осъществяване на другия
стратегически приоритет на страната - членството в Европейския съюз.
На своите заседания от 17 декември 2003 година и 16 юли 2004 година КСНС предложи изготвяне на нова Стратегия за сигурност на Република България. КСНС потвърждава своя пряк ангажимент към качественото разработване на документа, неговото приемане и влизане в сила.
Участниците потвърдиха, че нашият главен стратегически интерес е превръщането на Република България в модерна, високоразвита икономически страна, със съвременна наука и образование, с висок жизнен стандарт, надежден и достоен партньор в НАТО и ЕС, стабилизиращ фактор и генератор на
сигурност на Балканите.
Като цяло предложеният проект за Стратегия за сигурност е в съзвучие с редица документи на НАТО и ЕС и посочва възможностите за интегриран национален отговор на рисковете, заплахите и предизвикателствата на новия век.
Проектът определя нашите жизненоважни и съществени национални интереси, систематизира принципите, целите и задачите на политиката за национална
сигурност, очертава рамката на външната политика и отразява основните стратегически измерения на отбранителната политика на Република България.
В проекта на Стратегията са заложени механизми, които гарантират нейното осъвременяване, както и ефективен контрол над изпълнението й.
КСНС намира, че наред с борбата с организираната престъпност, в Стратегията за сигурност трябва да има по-силен акцент на противодействието на обикновената улична и битова престъпност, чиито жертви са преди всичко обикновените граждани, техният живот, здраве и имущество. Участниците в КСНС подкрепиха изискването в Стратегията за сигурност да се гарантират достатъчно средства за нуждите на сигурността на страната.
След приемането й Стратегията за сигурност трябва да стане основа за определянето на главните приоритети и програми, свързани с финансирането на системата за национална сигурност.
В Стратегията за сигурност трябва много ясно да се изтъкне необходимостта от запазване и развитие на българския етнорелигиозен политически модел, от по-нататъшно интегриране на малцинствените общности и за недопускане на чуждите за нас ксенофобия и нетолерантност.
КСНС е на мнение, че в оценката на предизвикателствата, рисковете и заплахите в областта на сигурността би трябвало да се посочи и необходимостта от: скъсяване на икономическата и технологичната дистанция с развитите държави; повишаване на жизнения стандарт; преодоляване на негативните демографски
тенденции в страната; спиране на изтичането на висококвалифицирани и образовани кадри; модернизация на науката и образованието.
В хода на дискусията бяха споделени и други идеи и предложения за допълване и обогатяване на проекта за Стратегия. КСНС препоръчва направените по време на заседанието бележки и идеи да бъдат отразени в проекта с цел приемането на Стратегията с консенсус от Народното събрание.
Всички предложения и препоръки ще бъдат отразени в Протокола от заседанието на КСНС и ще бъдат предоставени на съответните комисии в Народното събрание за сведение и ползване. КСНС напомня още веднъж необходимостта от ускоряването на работата по новата Военна стратегия и по нормативните промени, свързани с ангажиментите ни към ЕС и с необходимостта от намиране на адекватен отговор на предизвикателствата на глобалния тероризъм.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.