IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Къде ще гласуват българите в Западните покрайнини на 12 май?

Сърбия не разрешава откриване на секции в Босилеград и Димитровград

Поклонение пред паметника на Васил Левски в Босилеград, 2008 г. Снимка: архив, Булфото

Поклонение пред паметника на Васил Левски в Босилеград, 2008 г. Снимка: архив, Булфото

Демократичният съюз на българите в Сърбия изрази огорчение и възмущение в специална декларация по повод решението на сръбските власти да не позволят откриването на избирателни секции за предстоящите у нас парламентарни избори на 12 май, предаде БНР. Драголюб Иванчов от клона на Демократичния съюз на българите в Сърбия, намиращ се в Босилеград, припомни, че това се случва повторно. Той обясни, че повечето от българите зад граница нямат настоящ адрес в България и следователно не могат да дойдат да гласуват в България, а не могат да дадат гласа си и по местоживеене, след като в населеното място няма открита секция за изборите у нас. Иванчов поиска външното ни министерство да реагира по този въпрос.

Според  Иванчов негативно решение на сръбските власти да не позволят на сънародниците ни да участват в парламентарните избори у нас може да се тълкува като лош сигнал за нашите двустранни отношения. Той оцени, че няма напредък в решаването на проблемите на българите в Сърбия, а в същото време България дава подкрепа за влизането на съседката ни в ЕС, която идния месец очаква дата за започване на преговори за присъединяване.

От външното ни министерство поясниха за Dnes.bg, че Сърбия е разрешила да се проведе гласуване на парламентарните избори на 12 май в посолството ни в Белград и в генералното ни консулство в Ниш. Говорителят на МВнР Димитър Япраков каза, че в изпратената до сръбските власти нота освен за Белград и Ниш е било поискано разрешение и за откриване на изборни секции и в българските културни центрове в  Босилеград и Димитровград.

Поради свои вътрешни законодателни правила обаче Сърбия не е разрешила гласуване извън градовете, в които имаме дипломатическо и консулско представителство. Япраков потвърди, че същото е било положението и на последните провеждани у нас избори.

Говорителят на външното министерство припомни, че съгласно изискванията на нашето законодателство е нужно да има подадени минимум 20 заявления от българи,  за да може да се организира вот в Белград и в Ниш. Той съобщи, че до края на деня вчера, 4 април в Белград са подадени общо 13 заявления, а в Ниш – 5. Крайният срок обаче е 11 април и едва след това ще стане ясно къде наистина ще има избирателни секции.

Япраков каза още, че подобно на Сърбия и Германия не разрешава откриване на секции извън дипломатическите и консулските ни представителства. Така германската страна беше разрешила българите да гласуват в Берлин, Мюнхен и Франфурт на Майн.

България обаче изрично е поискала отваряне на секции и в 4-те ни почетни консулства в Германия и днес е станало ясно, че е дадено разрешение за това. Така че, ако се съберат изискваните 100 в случая заявления за гласуване на българи, те ще могат да упражнят правото си на глас в Хамбург, Магдебург, Дармщат и Лемен.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата