Кандидат-депутатите от ГЕРБ и БСП Владислав Горанов и Жельо Бойчев отхвърлиха възможността за коалиция между двете партии. В предаването “Лице в лице” на bTV Бойчев посочи, че левицата “има ценностни различия” с ГЕРБ, тъй като партията защитавала корпоративни интереси. Горанов, който беше зам.-министър на финансите в кабинета Борисов, изтъкна същия мотив – “концептуални различия”.
Бойчев изрази надежда, че евентуален кабинет на БСП ще бъде подкрепен от останалите партии, които ще влязат в следващия парламент. Той посочи, че левицата не желае да се връща към модела “тройна коалиция” и затова е предложила съставянето на програмен кабинет с ясни приоритети.
Същевременно Горанов подчерта, че “тип гръцки коалиции се правят, когато държавата се разпада”. “Докато имаме концептуални различия, няма да се коалираме”, коментира той.
Двамата проведоха дебат за състоянието на икономиката и възможностите за по-силен икономически растеж следващите години. Владислав Горанов посочи, че икономиката е силно зависима от случващото се по света.
Във връзка с коригираната от Министерството на финансите, в което той работеше доскоро, икономическа прогноза той коментира, че “такива минимални отклонения са нормални”, както и че “всяка прогноза има определена доза условност”, като подчерта, че старата прогноза за растежа е правена преди ескалацията на кризата в Кипър.
Горанов посочи още, че БНБ, от която дойде служебният финансов министър Калин Христов, винаги е имала “по-консервативни прогнози за растежа”. “За нас е важно приходите да се изпълняват и икономиката да върви нормално. По-големият растеж е нещо положително, но в момент, в който Европа се тресе, постигането на някакъв растеж е нещо положително”, каза той.
Същевременно Жельо Бойчев обвини ГЕРБ, че са пречупили малкия и средния бизнес и са превърнали държавата в инструмент на “комантно-административен капитализъм”, а не в предвидим партньор, какъвто тя трябва да бъде и какъвто левицата обещава, че ще я направи, ако спечели изборите.
Бойчев предупреди също така, че опонентите му заявяват, че ще теглят заем, за да финансират дефицита. Горанов отговори, че вероятно ще трябва да се емитира нов дълг през следващия мандат, тъй като ще трябва да се погасяват падежиращи дългове. “Това е нормална емисионна политика”, каза той.
Още новини за икономиката на България четете в Investor.bg