IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Скандалът с подслушването обърка сметките на социолозите

Преглед на печата на 10 май

Скандалът с подслушването обърка сметките на социолозите

Два дни преди парламентарните избори "скандалът с подслушването обърка сметките на социолозите". Три агенции вчера излязоха с противоречиви данни за електоралните нагласи, пише "Сега". Според едни БСП догонва ГЕРБ, според други разликата между двете партии се запазва около 5 процента. Спор има и за избирателната активност, която варира между 54 и 63 на сто, което прави резултатите непредвидими. "2 дни преди вота: Пет партии в парламента", обобщава в данните на агенциите в заглавие "Стандарт". "Сова Харис": БСП - 20,4 процента, ГЕРБ - 20,9 процента", уточнява във водещото си заглавие "Дума". Хората се страхуват да кажат предварително за кого ще гласуват, коментира социологът Васил Тончев. ГЕРБ - 32 процента, БСП - 31,5 на сто.

Това сочи проучване, поръчано и публикувано в "Труд". Според изданието се очертават тежки избори с непредвидим край и огромна вероятност да не може да се състави правителство. Все пак този вот ще има и добра страна, посочва авторът на статията Кольо Колев. Тези избори могат да се окажат възможност в близко бъдеще да се роди новото дясно. Проучването на "Алфа Рисърч" пък обръща повече внимание на скандала със СРС-тата. Според агенцията скандалите с подслушванията не водят до ръст на протестния вот, а до разколебаване на част от избирателите - главно от широката периферия на ГЕРБ и бивши десни симпатизанти.

Социологът Живко Георгиев пък е категоричен, че победител на изборите няма да има. "Това, което различава предстоящите избори от предишните, е тежкият публичен шамар, който получиха всички партии, синдикати и политици, защото на протестите хората не припознаха никой от тях за свой спасител и не пожелаха да свържат с него болката и страданията от истеричната си бедност", заявява в интервю за "Труд" писателят Владимир Зарев.

"ГЕРБ превърнаха подслушването и рекета в държавна политика", констатира в интервю за "Сега" кандидатът за депутат от "Коалиция за България" Илияна Йотова. "Ако трябва да резюмирам този скандал - за 4 години са похарчени 400 милиона за подслушване, в същото време са загубени 400 хиляди работни места. Ако разделим милионите на работните места, ще видим колко много хора можеха да имат работа, ако тези пари бяха използваниза това, а не за подслушване", посочва Йотова. По думите й скандалът с подслушването ще засили резервите на европейските партньори към България. "В края на 2013 г. Европейската комисия ще излезе с новия доклад за напредъка в борбата с престъпността, корупцията и съдебната реформа. Нали не си правим илюзии какво ще пише в него след всички тези скандали. Заради ГЕРБ ние като държава потвърдихме и най-мрачните съмнения, което европейските институции и държави имат към нас", коментира още кандидатът за депутат.

В други интервю за "Сега" лидерът на "България на гражданите" Меглена Кунева коментира: "Всичко, което чухме в изтеклите записи, се знае отдавна и ние говорим за тези дефицитиот самото създаване на партията ни - че ГЕРБ се опитваше да мачка дела, че кадруване в съдебната система, че оказваше натиск върху съдии и прокурори. Ние знаем, че икономиката ни е на това дередже и заради начина, по който се провеждаха обществени поръчки в България - с "наши фирми и за наши хора". Честно казано, надявам се скандалите да подействат отрезвяващо. Това, което ме притеснява, са тонът и методите, потапянето на кампанията със скандали, от които не можаха да се чуят идеите за управление, за изваждане на страната от кризата. Струва ми се, че подобна тактика за отвращаване на гражданите от изборния процес обслужва именно партиите с т.нар. "твърди ядра" и цели лесна служебна победа за картела ГЕРБ-БСП.

Именно затова използвам възможността да отправя апел към гражданите да имат смелостта и съвестта да участват в изборите със своя глас в подкрепа на нормалността." По думите на Кунева приоритет на следващото правителство трябва да бъде изваждането на партиите от бизнеса и държавните поръчки, защитата на гражданите от монополите и драстичното свиване на сивия сектор."Ангажираме се с ясна политика в помощ на младите хора", съобщава в интервю за "Дума" лидерът на БСП Сергей Станишев. "Предлагаме част от неусвоените пари от структурните фондове да се използват за създаване на работни места за младежи.

Инициативата вече доведе до резултат - под наш натиск преди два месеца Европейският съвет, събранието на всички премиери на ЕС и с ангажимента и подкрепата на премиерите-социалисти от нашето семейство, които са вече 10, взе решение за отделен бюджет от 6 млрд. евро за програми за младежка заетост във всички страни-членки на ЕС. Целта е да се помогне на младите хора, след като завършат своето образование, ако до 4 месеца не намерят работа на свободния пазар, да получат възможност за преквалификация, обучение или субсидирана заетост, която да подпомогне фирмите, които биха ги наели за определен период от време. Изучили сме внимателно австрийския опит, който функционира в тази страна и дава конкретни резултати - Австрия е страна с един от най-ниските проценти на младежка безработица. В България близо 40 на сто от младите хора са без работа. Това е национална трагедия", констатира Станишев.

На първа страница "Атака" пише: "Рязко вдигане на доходите е първи приоритет на партията. "Атака" има план за безработицата.

"В Кюстендил бедните не искат да работят", заявява пред "Новинар" кметът на Кюстендил Петър Паунов. "Имаме достатъчно общински терени, които вече са трасирани и се намират в различни землища в района и населените места. Имаме пълна готовност да предоставим на всеки, който има желание да обработва земеделска земя, по 500 квадратни метра. Голяма част от терените са близо до водоеми, така че и това е една изключителна удобност за мераклиите да обработват плодородната почва тук. По този начин бедните хора ще имат възможност поне да могат да си осигурят прехрана и за зимния сезон", отбелязва Паунов.

В интервю за "Труд" лидерът на РЗС Яне Янев заявява: Бихме подкрепили и бихме участвали в консервативно, десноцентристко правителство, само ако то има програма с конкретни срокове. И най-важното - при условие, че заедно с европейските избори през май 2014 г. ще се проведе национален референдум с въпрос: "Искате ли свикване на Велико народно събрание, което да приеме нова конституция?"

"Гласувайте! Иначе Виденовата зима ще ни се стори лято", призовава от страниците на "24 часа" Лиляна Павлова, водач на листите на ГЕРБ във Варна и Стара Загора. "Отказът от гласуването ще доведе до политическа дестабилизация и после до икономически крах на държавата. Невъзможността да се сформира кабинет означава нови избори и спиране на икономиката. Ще има колапс на държавата и зима, на фона на която Виденовата ще ни севиди лека, направо лято", смята Павлова. ГЕРБ категорично влизав битката с волята за победа. "И с волята да формираме, дори правителство на малцинство, но с добра парламентарна подкрепа. Ако не я получим, ние не разглеждаме алтернативната коалиция, защото имаме различни позиции в своите платформи. А ние сме отговорни и искаме да си изпълним ангажиментите", подчертава ощеПавлова.

"Хората да излязат и да гласуват. Защото техният вот дава морално право на политическите лидери след изборите да вземат своите решения", призовава още от страниците на "Стандарт" лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. По думите му в предизборната кампания липсва смислен дебат на политиците. "Трябваше да седнеми да говорим какво сме длъжни да направим ние. Аз така разбирам предизборната кампания - по 2, 3, 5 мерки да се намериконсенсус. По други да се спори. За да може хората да избират, когато тръгнат да гласуват", посочва Борисов. Въпросите, около които трябваше да се осъществи политическият дебат са в няколко направления: "Дали кофинансирането на големите инфраструктурни проекти да продължи с 20 или 15 процента, или да спрем - да не усвояваме другите 80 на сто от Брюксел, а с тези 20 на сто за кофинансиране да вдигнем пенсиите. Това предлагат социалистите, ние предлагаме другото и хората да могат да преценят. Дали е по-добре да се направи северната тангента и магистрала "Хемус", или да се вдигнат с 5 или 10 лева доходите сега. Това е политическият дебат", смята лидерът на ГЕРБ. Вместо това всичко беше "Бръмбаргейт". По думите му политическата атака срещу него е породена от икономически интереси. По време на предизборната кампания БСП обеща да разкрие 250 000 работни места и обвини ГЕРБ в закриване на 400 000.

"Нито ГЕРБ ги е закрил, нито те са ги открили. Когато дойдохме на власт през 2009 г., в Министерството на финансите Орешарски каза, че държавата е вечес минус половин милиард. Повтарям това непрекъснато - ако ги имаше тези пари в хазната, това са заплатите за 300 хиляди души, не за 250. Не беше ли на БСП правителството, което има стенограми от заседания, в които казват, че ако така продължат да харчат, ще оставят следващия кабинет /в случая нашия/ на хляб и вода?! Нима не е това правителството, което в най-голямата криза вади от бюджета и дава 300 милиона целево за"Белене", изтъква още Борисов.

"След ГЕРБ ще ни трябва спешна спасителна програма", категоричен е кандидатът за премиер на БСП Пламен Орешарски. В отговор на въпрос за "24 часа" той отбелязва още: "Състоянието на икономиката ни бавно, но устойчиво се влошава. Ако фокусът не бъде насочен към мерките за икономическа стабилизация, ни предстоят по-трудни години".

Подмяната на протоколите от секционните комисии по пътя към районните и общинските комисии ще е най-голямата шашма, която очакват партиите на тези избори, алармира "168 часа". Измамата е проста и тествана на миналите избори, твърди седмичникът. Полицейски акции във Варна и Враца срещу купуване на гласове проведоха антимафиотите два дни преди изборите, информира "Стандарт". Първо полицаите атакуваха няколко адреса във Варна, като на единия откриха 100 000 лева и дълъг списък с 12 000 имена. Веднага след проверките бяха задържани 12 души за разпит.

На първа страница "24 часа" акцентира върху изказване на президента Росен Плевнелиев: Наблюдаваме активна кампания в някои държави от ЕС срещу българските и румънските роми. Не бих бил изненадан, ако някои популистки настроен политик предложи да ги обозначават със звезди, както евреите през Втората световна война.

Част от големите държавни предприятия продължават да трупат загуби, а друга част свиват печалбите си, отбелязва под глава "Сега". Малко са онези, които са успели да надигнат глава и да формират по-осезаеми печалби. Това показват отчетите на държавните фирми към края на миналата година. Компании като Националната електрическа компания /НЕК/, БДЖ, "Булгартел" генерират огромни загуби. Други - като държавните мини например,свиват значително печалбата си и чакат по-добри времена. Големи енергийни дружества като АЕЦ "Козлодуй" и Българския енергиен холдинг са на печалба, показват още данните.

Вода с повишено съдържание на нитрати до 2 пъти над допустимата норма е открита в малки райони с интензивно земеделие в 11 области - Хасково, Търговище, Стара Загора, Плевен, Шумен, Варна, Велико Търново, Разград, Русе, Ямбол и Бургас, алармира "Труд". Наличието на нитрати се дължи на неправилно използване на азотни минерални торове в разрез с добрите земеделски практики, посочва изданието.

Близо 5000 шофьори са отнесли актове и фишове от КАТ, след като са нарушили правилата за движение по пътищата в дните около Великден. Тази статистика извежда под глава "Телеграф".

Студентката Надежда Томова /29 г./ и безработният Пламен Николов /31 г./ са сред над 78 000 мераклии първи да получат еднопосочен билет за Марс, информира на първа страница "Труд". Двамата българи са платили по 14 долара за участие в глобалния проект на "Марс уан". Холандските частници искат да основат първата човешка колония на Червената планета през 2023 г. и да я показват на живо по телевизията. С първия полет там ще отидат само 4-ма души.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата