Технологично управляващите коалиции се формират преди съставянето на Народно събрание. Те се „проверяват“ при избирането на неговия председател и председателите на парламентарните комисии. И едва след това се съставя коалиционно правителство. От тази гледна точка ГЕРБ и "Атака" се изправят пред проблем, свързан с тяхната цялост. Това коментира политологът Румяна Коларова в студиото на "Денят он ер" с Веселин Дремджиев по телевизия Bulgaria On Air.
„Различни бизнес ядра или бизнес представителства в структурата на ГЕРБ отсега да дадат заявка за участие в евентуално програмно правителство“, заяви Коларова.
Според нея две неща са ясни в ситуацията на БСП и ДПС. Едното е, че двете партии имат твърдо мнозинство, а второто - че не им е удобно да се форматират публично. Заради това, по думите й, те използват маски като програмно правителство и консултации с партиите, които не получават парламентарно представителство.
Румяна Коларова коментира и провала на класическата десница. Тя счита, че не трябва да се говори за създаване на нова дясна формация, тъй като навсякъде по света те намират лице в радикални партии на нетрадиционни и екстравагантни фигури.
По темата за масовите оставки на лидери на партии Коларова заяви, че до такъв ход се стига тогава, когато една партия е в безизходица.
„Добрият начин за персонални промени в партийни структури не е чрез оставка. В БСП например всички знаят, че след съставянето на някакъв вид управление с участието на партията Сергей Станишев ще си отиде. Но като стара партия, БСП ще намери добрия начин да смени лидера си и той ще отиде на друго ниво“, заяви политологът, давайки пример с Георги Първанов, който стана президент.
Коларова определи оставките на лидера на ДСБ Иван Костов и на СДС Емил Кабаиванов като логични, а тази на лидера на „България на гражданите“ Меглена Кунева като драматургична, а не драматична.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.