С поредна порция критики към управлението на ГЕРБ започна изслушването в парламента на служебния министър на здравеопазването Николай Петров и управителя на НЗОК Пламен Цеков.
Обобщение на въпросите към двамата направи депутатът от ГЕРБ Емил Райнов, който е бил зам.-министър на здравеопазването и шеф на НЗОК.
Той беше категоричен, че провалите в здравеопазването са един от символите на управлението на ГЕРБ. Райнов се върна на честите кадрови смени през последните години - припомняме, че правителството на Бойко Борисов смени четирима здравни министри. Райнов се възмути от броя на закритите болници, скока на цените на лекарствата, средствата, с които разполага НЗОК.
'Къде остана прозрачността в управлението на Касата, попита Райнов.
В страната има 176 държавни и общински болници, обобщи данните служебният министър Николай Петров. Той обясни, че общите задължения са на стойност над 388 млн.лева, а просрочените – над 86 милиона лева. Данните са към 31 март тази година.
Просрочените задължения на изцяло държавните болници са в размер на 14 277 000 лв.
Общинските болници имат общи задължения от 65 520 000 лева, а просрочените са на стойност 32 млн. лева.
Болниците с най-малко дългове са в Сливен и Габрово. Най-високи пък имат "Свети Георги" в Пловдив, "Света Марина" във Варна, "Пирогов" и "Александровска".
Министерството на здравеопазването в момента не осъществява контрол върху лечебните заведения по предписването и отпускането на лекарствени продукти за лечение на онкологични заболявания, заяви служебният министър в отговор на зададен въпрос от Емил Райнов.
МЗ плаща на държавните и общински болници за лечение 72 100 000 лв., от които за спешна помощ - 15 000 000 лв., 2 млн. лв. за спешни състояния, 1 млн. лв. за дейности по осигуряване на деца и новородени, 29 млн. лв. за стационарно лечение на пациенти с проблеми в психичното състояние, предвидени са средства за болни от ХИВ, от туберкулоза, 100 000 за военноинвалиди, за раковия регистър, за трансплантации и др.
За лечение на СПИН се отпускат над 12 млн. лв., за лечение на зависимости - над 1 млн. лв., над 1 млн. лв. отиват за националната програма за лечение със стволови клетки.
Общо 100 млн лева са прехвърлени от МЗ към НЗОК, съобщи Петров. Националният съвет по цени и реимбурсиране трябваше да стартира две седмици след като встъпих в длъжност. Той има изготвен план за работа, предвиден бюджет, планира около 45 души състав.
Той вече заработи и първите резултати са доста добри, заяви министърът. По негови думи в рамките на седмици цените на 4-5 продукта за лечение на онкоболни са били драстично свалени с около 40-50%. Това, което ме смущава, е, че този орган трудно би могъл да бъде контролиран, обобщи Петров.
Най-много жалби има за работата на Изпълнителна агенция по лекарствата. Предприехме доста сериозни мерки, оптимизирахме част от състава, а друга част предстои да се оптимизира, заяви още служебният министър и допълни, че това ще бъде довършено от следващия човек на поста.
Управителят на НЗОК Пламен Цеков, който също говори в парламента, обясни, че не желае да влиза в политическа полемика. 1,71 млрд. лева е бюджетът на НЗОК, съобщи Цеков.
Имаме 52% преразход в специализираната извънболнична помощ, обясни още той и допълни, че от Касата неколкоратно са сигнализирали за това. Има преразход и при стоматологичната помощ, но се очаква намаляване на разходите в следващите месеци.
Разпределените на направленията става на тримесечие, обясни Цеков и допълни, че проблемите се появяват в края на периода и вече са взети мерки да не се стига до изчерпване.
90 млн. лв. за медикаменти за онкоболни заложихме за 2013 г., заяви още Цеков. По негови думи са били изплатени средствата на болниците за март и април. В края на месец май ще разплатим и онколекарствата за този месец, категоричен бе шефът на Касата.
За 2012 г. нямахме нито един сигнал от онкоболен пациент, че му е отказано лечение, посочи той и все пак допълни, че е имало сигнали за липсващи медикаменти.