Конституционният съд (КС) е допуснал за разглеждане по същество искането на 96 народни представители от ГЕРБ за оспорване на законността на изборите от 12 май.
Решението е публикувано на интернет страницата на съда.
ОТ ГЕРБ са посочили в жалбата, че е извършена недопустима агитация в деня за размисъл и в деня на изборите, участие в публичната част на кампанията на социологически агенции, трайно обвързани с определена политическа сила, участник в изборите. Поддържа се тезата, че изнасяните от тези агенции данни са довели до промяна на обществено-политическите нагласи за гласуване.
Според тях гласуване в чужбина е извършено в противоречие с правилата от Изборния кодекс (ИК), както и че при водене на регистъра на жалбите в Цeнтралната избирателна комисия (ЦИК) не са спазени нормативните изисквания.
Вносителите смятат, че са били купувани гласове в изборния процес в редица райони и избирателни секции.
По делото са приложени и три тома доказателства за претендираните нарушения. Наред с това вносителите са направили доказателствени искания и са поискали разглеждането на делото в открито заседание.
КС е изискал от ЦИК да предостави резултатите от проверка на Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" към Министерството на регионалното развитие и благоустройството на избирателните списъци от проведеното гласуване в Турция на 12 май.
КС е оставил без уважение искането да бъдат изискани от Върховната касационна прокуратура материалите по образуваното досъдебно производство, предмет на което е случаят с намерените изборни бюлетини в печатницата в Костинброд.
Съдът е оставил без уважение и искането за разглеждането на делото в открито заседание.
Конституира като заинтересовани страни по делото са Народното събрание, президента, Министерския съвет, министъра на вътрешните работи, министъра на външните работи, министъра на правосъдието, министъра на регионалното развитие и благоустройството, Върховния административен съд, главния прокурор, омбудсмана, Централната избирателна комисия, Фондация "Прозрачност без граници", Гражданска инициатива за свободни и демократични избори, Национална асоциация "Българско сдружение за честни избори и граждански права", Фондация "Младежка толерантност", Института за социална интеграция, Института за развитие на публичната среда, Българския хелзинкски комитет.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.