Новият министър на външните работи Кристиан Вигенин призна, че ще разчита на компетентността и професионалния опит и на дипломатите, които са били сътрудници на бившата Държавна сигурност, но че няма намерение да ги реабилитира или да ги праща за посланици.
„Малко е несериозно да се прави цяла кампания срещу мен заради това при положение, че и сега има хора с такова положение, които са временно изпълняващи длъжността на различни постове“, отсече той по БНТ.
"Очевидно МВнР трябва веднъж завинаги да престане да се дели на такива със и без картончета. Това не е най-интересната тема", коментира външният министър.
По думите му от негово изказване по темата за дипломатите, бивши сътрудници на ДС, се е създал един излишно голям балон.
В отговор на въпрос за притесненията на държави от ЕС, че бивши сътрудници на комунистическите тайни служби могат да бъдат изпратени за посланици при тях, Вигенин уточни, че механизмът за назначаване е такъв, че дори България да поиска назначаване на такъв човек, страната, която трябва да го приеме, може да не издаде агреман.
Относно ескалиращите протести в Турция външният министър каза, че не очаква нещата да излязат извън контрол и да се наложи евакуация на пребиваващите там българи.
"Мисиите ни в Турция имат готовност да реагират при проблеми с български граждани. Пътуващите за Турция да се регистрират на сайта на МВнР, което ще ни улесни. Да избягват центровете на големите градове, особено нощем. Не е необходимо да се издава препоръка да не се посещава страната", обобщи външният министър.
Кристиан Вигенин отчита слаба координация между министерствата на икономиката и външните работи по отношение на стимулирането на износа и търсенето на инвестиции. "Няма структура в МВнР, която да е в пряк контакт с министерството на икономиката. Предстои среща с колегата ми. Скоро ще предложим конкретни идеи за подобряване на сътрудничеството", поясни външният министър.
По думите му арабските пазари са сред първите, които трябва България да се опита да си върне. "Трябва да преценим къде са зоните за икономически растеж. Там има възможност за износ на продукция, има варианти да се търсят инвестиции. В този смисъл и азиатските пазари са важни. Предстои да направим анализ. Няма как да тръгнем на широк фронт, навсякъде", каза Вигенин.
Министърът на външните работи подчерта, че отношенията с Македония и подписването на договор за добросъседство остават сред приоритетите за България. "Има възражения от македонската страна по някои въпроси, но няма нищо непреодолимо. Нашият интерес е Македония да върви към ЕС. Има ключови въпроси, по които няма да отстъпим, по други може да сме гъвкави. Не извиваме ръцете на македонската страна", допълни Вигенин. Той отказа да навлезе в детайли, защото преговорите продължавали.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.