Делян Пеевски има необходимите качества, за да ръководи ДАНС, има достатъчно опит. Това заяви премиерът Пламен Орешарски, аргументирайки избора си, след повече от два часа среща с представители на граждански движения.
Считам, че той е специалистът, който може да ръководи агенцията при задачите, които са й поставени, каза още министър-председателят.
Орешарски посочи, че са обсъждани „няколко кандидатури”, но категорично отказа да назове имена.
Бяхте свидетели на процедура, при която парламентът направи избор, заяви той и на няколко пъти посочи, че изборът е консултиран с политическите сили, които подкрепят кабинета – ДПС и БСП.
Премиерът каза, че към настоящия момент ДАНС не работи по никакви разработки срещу Делян Пеевски. Орешарски каза, че е проверил предварително дали Пеевски би получил допуск за работа с класифицирана информация и се уверил, че такъв ще му бъде даден с най-високата степен на секретност. След този отговор „такъв тип аргументи” вече не стоели пред него. Премиерът не коментира решението на президента Росен Плевнелиев да не присъства на церемонията по откриването на Дунав мост 2. Това не е въпрос към мен, каза само той.
Орешарски уточни, че ще има трети вицепремиер, който да отговаря за икономиката, а предложението вътрешният министър да бъде и вицепремиер направил заради предстоящата реформа в сектора за сигурност.
По-рано протестиращи напуснаха срещата при премиера. Останалите на нея обаче се разграничиха от тях. Българските граждани не се хранят с Делян Пеевски, обясниха те, недоволни от въпросите към премиера, и допълниха, че са „изключително удовлетворени” от разговора.
Премиерът им обеща срещи в сходен формат два пъти в месеца. Орешарски ще нареди, където няма обществени съвети, да бъдат сформирани, а където има, да продължат работа и ще задължи областните управители да обсъждат по същия начин с хората регионални въпроси.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.