Да можем да гласуваме едновременно за дясна партия и за кандидат от листата на левицата или обратното.
Това е едно от трите предложения за нова избирателна система, което управляващи, граждани и експерти разгледаха вчера в Комисията за взаимодействие с гражданското общество в парламента.
"Идеята на смесения тип избирателна система е да гласуваме за дясна партия, ако такива са убежденията ни, но в същото време да изберем конкретна личност, без значение дали тя е от листата на левицата", обяснява проф. Михаил Константинов.
Той и шефката на изборния борд проф. Емилия Друмева представиха немския модел на гласуване, пише в. "Монитор".
"Това е персонализирана пропорционална система. Превръщането на гласовете в мандатите се случва на база на пропорцията", обясни проф. Друмева.
Спечелените мажоритарни мандати директно отиват в парламента, като биват интегрирани в общия брой на пропорционалното разпределяне, т.е. заемат предните места в листите.
Борислав Цеков от "Модерна България" пък представи ползите от пропорционалната система с преференциален вот. Според него предлаганата система със задължително избиране на даден кандидат ще повиши влиянието на гражданите върху листите. Цеков отново поиска да се въведе и възможността за издигане на граждански листи.
"Ще направим общ доклад от всичко, което коментирахме. Идеята ми е да разработим две от системите, които съберат повече привърженици. Засега всички се обединяват около пропорционалната система с преференциален вот и германската избирателна система, която ще даде 120 мажоритарни депутати, без да ощетява пропорционалното гласуване за партиите", обобщи в края на дебата зам.-шефката на парламента Мая Манолова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.