В страната се наблюдава едно масово политическо самоубийство, което води до изчезване на авторитети. На сцената остават само главният прокурор Сотир Цацаров и президентът Росен Плевнелиев, които обаче са подложени на постоянни удари – от страна на ГЕРБ и от страна на новите управляващи.
Анализът е на политолога от "Галъп" Първан Симеонов пред bTV в коментар на общата позиция на посланиците на Германия и Франция за ситуацията в България, в която се споменава единствено името на държавния глава.
Според друг политолог – Димитър Аврамов, когато се е стигнало до това "много възпитани европейски държави" да правят забележки, значи, че някъде нещо е сбъркано.
Той коментира един от елементите на дипломатическата позиция – използването на думата олигархия, която е символ на постсъветски синдром. По думите му това означава, че България е видяна извън границите на ЕС по дух, "което е ужасяващо".
"Ако някой използва тази дума, ние трябва да се обидим, ако сме сигурни, че сме прави. Понеже не сме прави, реакцията е много сложна", каза Аврамов.
Икономистът Владимир Каролев пък настоя, че няма нужда посланици да ни казват какво става в страната.
"Акцентът на това послание е парламентът да работи. Ако парламент и правителството си вършат работата, няма нужда от избори", смята той.
Орешарски не осъзнава силата си
Тримата коментатори се поставиха в ситуацията, "ако бяхте на мястото на Орешарски, какво бихте направили", като се обединиха около мнението, че премиерът е трябвало да представи конкретните си задачи, да ги ограничи времево, да свърши черната работа и след това да остави машината на изборите да се включи отново.
Те поставиха акцент върху изключително силната позиция, в която се намира Пламен Орешарски и която той сам не осъзнава.
"БСП и ДПС не могат да минат без Орешарски, но той може. Може да поставя условия. Някои от назначенията без неговата воля показаха, че той не го разбира това. Той не е в нито една от партиите, не губи нищо. Той е в изключително силна позиция, учудвам се защо не я използва", заяви Каролев.
Тактическо надиграване
В анализ на настоящата ситуация Първан Симеонов открои процес на тактическо надиграване между управляващите и хората на улицата. Според него след "онази сряда", когато парламентът беше окупиран и прозвучаха за пръв път думи за отстъпление, БСП е в състояние на втвърдяване и мнозина вече разглеждат сюжета за пълен мандат.
"БСП намери контрасюжет – разделението на протести и протести, на хора и хора. Станишев успя да овладее партията си вътрешно", каза той.
По думите му исканията на протеста трудно ще бъдат изпълнени, ако не се случат две неща – да се стигне до радикализация, която обаче рискува да го разфокусира, или да се влее в него енергия тип социален патос.
Старт с много дефекти
Представянето на новия десен реформаторски блок от пет партии в неделя бе определено от анализаторите като "старт с много дефекти". Според тях посланията на политическата формация са много общи, липсва конкретика и убедителност.
Първан Симеонов заяви, че на политическата сцена има нужда от смяна на поколенията и от нови лица, което правилно е усетено в новото дясно обединение.
Според Димитър Аврамов процесите вдясно тепърва предстоят на фона и на предричаното разцепление в ГЕРБ, както и на отношението на новите политически субекти към ЕНП и партията на Бойко Борисов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.