На въпрос за кого биха гласували в момента 20 на сто от 273 -мата анкетирани са дали предпочитанията си за БСП, каза Мирчев. За сравнение през 1999 г. този процент е бил 9. За НДСВ предпочитания са дали 11 на сто, а за СДС /ОДС/ едва 9 на сто, срещу 42 на сто през 1999 год. За ССД гласовете си биха дали 4,8 на сто, а за партията на Иван Костов /ДСБ/ - 7 на сто.
Мирчев обясни, че резкият спад на потенциалните гласове за десницата се обяснява от нейното "раздробяване и излъчваща нестабилност". Събрани общо гласовете за десните партии не са чак толкова малък процент, но там консолидацията е почти невъзможна, коментира социологът.
Според Мирчев в БСП се наблюдава и друга тенденция, а именно - за подмладяване на нейните привърженици. Левицата прави пробив от "възрастово старческа партия с тенденция да обхване средната електорална възраст", каза той. Освен, че печелят от младите, те не губят постоянния си твърд електорат от възрастни хора над 60-годишна възраст, посочи социологът.
Попитани коя партия очакват да оглави бъдещото правителство мнозинството от анкетираните, които са произволно избирани от избирателни списъци, са посочили БСП – 51 на сто, следвана от НДСВ - 14 на сто, СДС - 13 на сто, ДСБ - 3 на сто и ССД - 2 на сто. Към други партии са насочени очакванията на 6 процента от анкетираните.
При това разпределение на политическите пристрастия, според социолозите от АССА – М трябва да се променят сценариите на предизборните кампании. СДС според Мирчев трябва да излязат от позата на назидателни съдници, да "приберат дрипите на антикомунизма и ретроплашилата" и сменят тактиката си. БСП от своя страна трябва да бъде по-конкретна и реална в обещанията си по определени сфери в живота.
Повишена като цяло е и политическата активност на софиянци, като очакванията са около 50 на сто от тях да гласуват. Голям е все още делът на тези, за които нито една партия не заслужава интерес - 39 на сто, с пълно раздразнение и дори омраза към политическите партии са 8 на сто от столичани.