IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Не искам президентска република, рече Плевнелиев

Призова да не се бърза и със свикване на Велико Народно събрание

Снимка: Булфото

Снимка: Булфото

Президентът Росен Плевнелиев настоя, че президентска република не е решение за България.

Той призова да не се прибързва и със свикването на Велико Народно събрание, защото партиите и обществеността преди това трябва да постигнат консенсус какво точно и как да се промени в Конституцията.

"Трябват ни поне две години тежък труд за постигане на точните текстове, ясни корекции в Конституцията, преди изобщо да се свика Велико Народно събрание", поясни той.

"Нека ясно си дадем сметка, че Великото Народно събрание означава 400 депутати, които нямат срок, може и десет години да са в парламента. Ако това не е подготвено добре, ще вкараме държавата в огромен хаос", обяви той.

Плевнелиев допълни, че вярва на партиите и на техните възможности да се преборят с олигархичните си зависимости.

Президентът изрази и надежда, хората, които се подписват в подписката, която иска свалянето му от власт, да не са се повлияли от партийни интереси.

В края на миналата седмица държавният глава застана открито зад протестиращите и призова правителството да се вслуша в зова на народа, който седмици наред иска оставката му.

Росен Плевнелиев стигна и по-далеч, след като обяви, че вариантът за излизане от настоящата политическа ситуация са избори.

Веднага след тези му думи от "Атака" обявиха, че започват сондажи с останалите партии за искането на импийчмънт, тъй като президентът заемал страна и разединявал нацията.

От БСП с половин уста подкрепиха националистите, даже сред контрапротестиращите в подкрепа на кабинета "Орешарски" плъзнаха подписки пред президенството и пред НДК.

Вчера обаче депутатът от левицата Петър Мутафчиев обяви, че червените няма да подкрепят "Атака" в това им искане, защото "трябва да има стабилност в държавата".

Днес държавният глава посочи, че уважава правото на хората за подписката, която иска отстраняването му, но оправда думите си от края на миналата седмица и поясни, че посланието му е било партиите да чуват гласа на народа.

"През последните месеци доказах с действията си, че съм независим, подкрепих референдума (АЕЦ "Белене" - бел.ред.) и неговото провеждане, за което много партии дадоха критична оценка. Подкрепих и протестите през февруари, за което също имаше критики. Не е новина, че президентът е независим.

Основното послание в изявлението ми беше да не се бойкотира народът, а да работим заедно. След като се изсипаха толкова много критики, значи посланието ми проработи.

В петък посочих, че решението за нацията не може да дойде от Брюксел или от ЕС, ние сами ще изковем нашата демокрация", допълни той.

За апела на двамата посланици на Германия и Франция, Росен Плевнелиев каза: "Трябва ли толкова бързо да се дават оценки дали те се месят или не в работата на България? Моята оценка е, че посланиците на ЕС са част от нашето семейство, че техният глас е важен и те са големи приятели на България.

Трябва да се вслушаме в техния глас, а те казват нещо много важно – че демокрацията се базира на три основни принципа – независими медии, система на правораздаване, която раздава справедливост за тези, които спазват правилата, а не за силните на деня, и трето, пазарна, а не олигархична икономика", каза още той, след като посети Националната гвардейска част по повод134-годишнина от създаването на българската гвардия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата