България, като член на Европейския съюз, очаква взаимодействието с партньорите да се съществява посредством утвърдените механизми на диалог и сътрудничество, а не с публикации в медиите. Това се посочва в изявление на министъра на външните работи Кристиан Вигенин по повод съвместната позиция на посланиците на Франция и Германия Филип Отие и Матиас Хьопфнер.
Вигенин посочва, че във връзка с огласената съвместна позиция на двамата посланици, в която се поставят важни за България въпроси, е провел по своя инициатива последователно срещи с Филип Отие и Матиас Хьопфнер.
Поставените от тях въпроси се отнасят до проблеми, трупани с години. Те са обект на загриженост от страна на българското правителство, което със своите действия се опитва стъпка по стъпка да ги решава.
Критичните оценки не могат да се отнесат към правителство, което е в управлението от месец и половина, заявява Кристиан Вигенин.
"Ние разбираме, че очакванията за промени са високи, и разчитаме на съдействието, доверието и експертизата на нашите партньори. В този смисъл виждаме в този необичаен и безпрецедентен акт сигнал за подкрепа на усилията за стабилизиране на институциите и реални действия за укрепване на демократичните устои на държавата и обществото", пише в изявлението на външния министър.
По думите му правителството, както и Народното събрание, от първия си ден водят невиждан досега диалог с всички НПО и граждански структури, които откликват на протегнатата ни ръка. Добре разбираме нетърпимостта на гражданите към решения, които не са основани на прозрачност и биха могли да ни отдалечат
от добрите европейски практики. Готови сме да приемем всички конструктивни предложения по конкретни въпроси и заедно да обсъждаме стъпките за решаване на големите структурни проблеми, заявява Кристиан Вигенин.
Според него България преминава през труден процес на преодоляване на деформации, тежко задълбочени през последните четири години. През това време станахме свидетели на поредица действия на предишните управляващи, които доведоха до засилено влияние на олигархията, укрепване на монополите, ограничаване на
свободата на медиите, подкопаване на демокрацията, потискане на гражданската активност и т.н. Влиянието на различни икономически кръгове върху моделирането на политическата система, върху формирането на нови политически субекти, целенасоченото обезсилване на демократично избрани институции категорично трябва да бъдат отхвърлени, защото са несъвместими с европейския модел на демокрация, посочва още външният министър.
Той добавя, че основата на европейската демокрация са честните и демократични избори и централната роля на парламентите. След като международните наблюдатели признаха изборите и техния резултат, след като
Конституционният съд отхвърли искането те да бъдат обявени за незаконни, разбирането ми е, че всички избрани народни представители трябва да изпълняват отговорно своите задължения, защото всеки парламент има нужда от активна опозиция, а парламентарната демокрация е обща отговорност и на мнозинството, и на малцинството, заявява Вигенин.
Той добавя, че тези въпроси ще бъдат обект на разговорите му в най-скоро време, както с външните министри на Франция и на Германия, така и на другите страни-членки на Европейския съюз.