IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Националната сигурност – пробита, предишният кабинет – спал

Депутати и военен министър беснеят на доклад на ГЕРБ

Снимка: БТА

Снимка: БТА

С остри критики за политиката на предишното правителство в сектор ”Сигурност” се отличи съвместното заседание на парламентарните комисии за контрол над службите за сигурност и използването и прилагането на специалните разузнавателни средства, по външна политика, по вътрешна сигурност и обществен ред, по отбрана и тази по правните въпроси.

На заседанието се обсъждаше становище по Годишния доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2011 година. На него присъстваше министърът на отбраната Ангел Найденов.

Всички присъстващи обаче единодушно отхвърлиха доклада.

"Националната сигурност през 2011 г. и 2012 г. не беше гарантирана в степента, очаквана от българските граждани", отсече Найденов и поясни, че този доклад е бил входиран един месец преди атентата на Летище "Сарафово", станал само преди година, а в него пише, че нивото на защита от подобен род атаки е добро.

"Националната сигурност на България не е била защитена от предишното правителство", категоричен бе военният министър. Найденов припомни мненията на експерти, че е имало подценяване на предупрежденията, на възможните рискове, пробив в охраната на летището, пробив в мерките за сигурност.

"Това беше пробив в системата за национална сигурност", отсече министърът.

Той се съсредоточи върху проблемите в сектор "Отбрана" като обясни, че не може да говори по доклада от името на целия Министерски съвет. Найденов отново повтори, че върху сектор "Отбрана" се отразява много тежко намаляването на бюджетните средства, които се отпускат.

Според министъра като цяло стратегията за национална сигурност не е била реализирана добре.

"Този доклад не следва да бъде подкрепян", каза Найденов. По думите му има всички основания за критики и негативни бележки за усилията, положени от предишното правителство в областта на сигурността.

Той беше категоричен, че не прави тежките си изявления на база опозиционност към предишното правителство, а като човек, който дълго време следи процесите.

Министър Ангел Найденов обясни, че ведомството, което поема е в много тежко състояние.

"От 12 хеликоптера лети един. И слава Богу, че лети, защото днес той беше използван, за да предостави оборудване за спасителните екипи в мина "Ораново", разказа той. Найденов допълни, че подобно е положението и при транспортните самолети, където едва 4 летят.

Найденов се оплака и от факта, че е имало български контингенти, които са заминавали на мисии с 30 на сто стари униформи – втора употреба.

В тези компоненти – вътрешна, външна и военна сигурност – кой беше защитен?, попита той.

Членовете на различните комисии също бяха много критични. Представителите на "Атака" и Коалиция за България бяха категорични, че не приемат доклада.

"В този доклад не виждаме, че правителството е работело за подобряване на сигурността", заяви Десислав Чуколов от "Атака".

По негови думи предишното правителство не е направило нищо, за да се справи с битовата престъпност, която тормози в най-голяма степен българските граждани.

"По никакъв начин няма да подкрепим този доклад", категоричен бе националистът.

Друг представител на "Атака" – Венцислав Лаков, председател на комисията за разследване на полетите на властта, определи доклада като "напудрен документ".

Председателите на комисиите също бяха категорични, че не се доволни от доклада.

Председателят на правната комисия Христо Бисеров беше категоричен, че документът в областта за правната сигурност е непълен. Той припомни проблемите между съдебната и изпълнителната власт по времето на предишното правителство като обясни, че по времето на ГЕРБ изпълнителната власт се е опитала да наложи пълен контрол над съдебната власт или поне голяма част от нея. Няма как да подкрепим такъв доклад, отсече Бисеров.

До спор по време на комисията все пак се стигна, след като думата взе Димитър Аврамов от "Атака", който излезе доста извън темата и се впусна в прехода, опитите за умишленото ислямизиране на Родопите от падането на режима през 1989 година досега и тактиките, които за били използвани.

"Аз възразявам срещу такъв начин на протичане на заседанието. Тук не е телевизия СКАТ или телевизия АЛФА", ядоса се Христо Бисеров.

Председателят на външната комисия Янаки Стоилов обясни, че дотук не е имало големи пробиви в националната сигурност, но това се дължи по-скоро на външни фактори.

"Заслугите затова не са толкова на българските институции, а на различни обстоятелства и тяхното съчетаване", защити тезата си Стоилов.

По думите на Атанас Мерджанов трябва да се изготви нова "матрица", по която се пишат такива доклади, защото в момента те се изготвят по-скоро формално.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата