Президентът Росен Плевнелиев ще сезира Конституционния съд за промените на Закона за специалните разузнавателни средства (СРС).
Държавният глава наложи вето на промените, които бяха повторно приети от Народното събрание. От прессекретариата на президента напомнят, че за ново обсъждане от парламента бяха върнати само отделни текстове на закона, създаващи предпоставка за нарушение на основни конституционни принципи - за разделението на властите и за гарантиране на независимостта на съдебната власт.
Плевнелиев е категоричен, че принципите на разделение на властите и независимостта на съдебната власт са в самата основа на правовата държава и не могат да бъдат поставяни под условие, без значение каква е целта на промените в отделен закон. Държавният глава ще обнародва повторно приетите промени в Закона за СРС и ще сезира Конституционния съд.
Възможността органи извън съдебната система, като новосъздаденото Национално бюро за контрол на специалните разузнавателни средства, да дават задължителни указания на магистрати и разследващи органи, да изискват цялата информация дори и по текущи дела, да разполагат с достъп до всички документи, не кореспондира по никакъв начин с принципите, заложени в Конституцията. Не по-малко опасна е и тенденцията със законови текстове да се разпростира обхватът на парламентарния контрол дори върху съдебната власт, посочва президентът.
Плевнелиев изразява съжаление, че дебатът в Народното събрание относно ветото върху Закона за СРС отново е показал степента на политическа конфронтация, която бележи целия политически живот в страната през последните месеци.
Мнозинството в Народното събрание обяви, че ветото е наложено по политически причини и не счете за необходимо да изложи аргументи по същество. В рамките на парламентарната процедура българското общество не чу как управляващите ще гарантират независимостта на съдебната власт и на разследващите органи, посочва президентът.
Плевнелиев подчертава още, че в няколко свои решения Конституционният съд изрично посочва границите на контрола, който НС може да упражнява.
За съжаление, парламентарната практика напоследък показва ясен стремеж да се навлезе в полето на компетентност на другите власти. Създаването на комисии, които на практика се опитват да правораздават, предвиждането на възможност парламентарна комисия да упражнява контрол върху вътрешното убеждение на съдии и прокурори създават опасност за нормалното функциониране на съдебната система и на демократичната правова държава, заявява държавният глава.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.