Това не е първата корекция на бюджет, имало е и при предишни правителства, но за първи път правителството посочва за какво ще харчи парите. Това заяви вицепремиерът Даниела Бобева пред БНТ по повод наложеното от президента Росен Плевнелиев частично вето на актуализацията на бюджета.
Вчера държавният глава обвини кабинета „Орешарски“ в липса на прозрачност, тъй като разходите не са посочени в конкретни пера и не е ясно за какво ще се изхарчат парите. Това правителство работи прозрачно, отсече днес Бобева.
Тя коментира, че след ветото на президента на актуализацията на бюджета няма да се правят промени в изготвените от МС параметри, защото вече работата е в полето на народните представители.
Прекалено се нагнетява общественото напрежение, има повече политиканстване и по-малко икономика, допълни тя.
Запитана какво ще стане с правителството, ако в НС не се съберат 121 гласа, с които да се преодолее ветото, тя отговори, че „тогава трябва да има план „Б“ –да се държим като предишното правителство – да бавим плащания и да не изпълняваме социалните програми.
„Кабинетът на Бойко Борисов е изпълнявал тези бюджети в продължение на четири години. Аз съм дълбоко убедена, че не би трябвало да се управлява по същия начин”, коментира Бобева. Вицепремиерът припомни, че дали едно правителство ще остане на власт, това зависи от НС.
В Европа и в глобален план се разбра, че в условията на криза е разумно да се провеждат политики за насърчаване на заетостта и растежа, каза още Бобева.Според нея основната задача на правителството е да се възстановят отношенията на държавата с бизнеса.
По думите й не стои въпросът на кои фирми ще се плащат разсрочените задължения на държавата, което беше един от мотивите за актуализацията на бюджета. „На всички ще се плаща”, отсече Бобева.
Тя посочи, че само по Закона за обществените поръчки (ЗОП) държавата е забавила 247 млн. лв. – това са над 4 000 договора на малки средни и големи фирми. Около 98 млн. лв. от тези пари не са плащани в продължение на година и това не са поръчки, които са оспорвани. Единствено съдебната система няма нито един неразплатен договор по ЗОП, допълни тя.
По повод промените в ЗОП тя посочи, че те се правят, тъй като обществените поръчки са се дискредитирали като инструмент, чрез който държавата реализира политики и в много случи се стига до корупционни схеми.
Още икономически новини вижте в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.