Моето вето беше шанс, подадена ръка, за да могат да се чуят аргументи за какво ще се харчат тези пари. Това каза президентът Росен Плевнелиев пред БНР по повод наложеното от него вето върху актуализацията на бюджета.
Повече от 23 г президентите на България са налагали вето. Традицията на президентската институция повелява, че президентът в писмен вид показва своите аргументи, а оттам нататък дебатите се случват в парламента, каза Плевнелиев по повод коментарите, че не е присъствал на дебатите в НС за актуализацията на бюджета.
„Важно е всеки да носи отговорност за това, което е казал и за действията си. Не разбирам защо управляващите не разбират, че моето вето беше шанс, беше протегната ръка, за да могат да се чуят аргументи за какво ще се харчат тези пари. Още от първите дни на идеята, че би могло да има вето, управляващите излязоха с посоката: „Президентът обявява война”. Питам: "Правото на вето не е ли конституционно право". Моите аргументи бяха всичко друго, но не и политически. За каква война става въпрос, при положение че от новото правителство са минали 27 законопроекта, а аз съм наложил вето само на 2“, посочи държавният глава.
В моята позиция няма преднамереност, а има добронамереност. Всяко едно вето, което съм налагал, има своето основание и аргументи, посочи още Плевнелиев.
„Вярвам, че със своите действия, и като министър съм могъл да бъда полезен на нацията. Българите трябва да знаят, че ако принадлежа към една партия, това е партията на добрите хора”, посочи Плевнелиев.
Според него трябва да се следва логиката - всяко министерство да знае колко пари ще получи и бюджетът да е разпределен по пера.
„Трябва да си дадем сметка, че 2009 година икономиката на държавата падна с над 5%, от тази гледна точка е трудно да се прогнозира точно. Днес ние знаем много повече за икономическата криза. Притеснението е, че Европа излиза от кризата, а България влиза. Решението е пълна мобилизация. Трябва всеки ден да се надгражда и да се работи за ефективност и резултати”, обясни Плевнелиев.
„В президентството коалиции няма да се правят, докато аз съм президент, защото искам да бъда президент обединител, а обединението минава през това, че президентската институция ще помага, но и ще показва грешките”, гарантира Плевнелиев.
Заявявам категорично – и догодина ще отида на вечерята ифтар, каза Плевнелиев по повод присъствието си на вечеря ифтар преди дни в Пловдив по случай Рамазан Байрам. Това не е вечеря, на която се говори за недвижими имоти. Аз отидох да уважа българските мюсюлмани, както уважавам българските евреи и както уважавам българските католици, посочи президентът.
За самата вечеря той обясни: „На вечерята си говорих с всички и си говорих за чисто човешките послания”. Той посочи, че е получил много благодарности от гръцки и други дипломати от балкански страни за това, което прави за етническата толерантност в България. „Празникът ифтар е празник, в който мюсюлманите режат от хляба си от малкото, което имат, за да дадат на съседа си. Аз отидох там за добросъседство”, каза още Росен Плевнелиев.
Информацията е актуализирана в 11,37 часа
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.