IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Посланик Алън: Нужни са правила, прозрачност и контрол!

Дипломатът със съвети как да се възстанови доверието в родната политика

Джонатан Алън. Снимка: архив, БТА

Джонатан Алън. Снимка: архив, БТА

На прага на новия политически сезон посланикът на Великобритания Джонатан Алън споделя идеи за необходимостта от реформа за възстановяване на доверието в българската политика в текст, озаглавен „Послание за обновление и реформа“, публикуван на сайта на посолството.

Тъй като парламентът възобновява работа, бих искал да споделя някои идеи, изразени пред мен от българи, свързани със законодателна програма, която наистина да покаже, че народните представители се вслушват в гласа на хората, заявява той в позицията си.

Посланик Алън обобщава идеите си в три основни теми.

Първо - въвеждане на истинска прозрачност, повсеместно. Трябва да се публикува бюджетът на всяка държавна фирма и община в началото и в края на финансовата година. Проследяването на собствеността на която и да е компания трябва да се улесни, включително собствеността на медиите, пише британският посланик. „По-голямата прозрачност допринася за предотвратяване на корупцията, както и на даването и вземането на подкупи. През годините сме слушали много за жизненоважни политики като електронното правителство, електронното правосъдие и електронните обществени поръчки, но сме видели много малко по отношение на практическото им реализиране“, пише Алън. Според него в момента българските закони срещу корупцията са едни от най-слабите в ЕС. Защо България не заимства най-доброто от законодателните кодекси на Великобритания и САЩ, наред с тези на други държави, за да създаде най-строгите и добри закони, пита посланик Алън.

На второ място Джонатан Алън посочва търсенето на отговорност на политиците и налагане на контрол на депутатите. Посланикът предлага налагане на контрол на депутатите чрез създаването на строг, независим регулатор на парламента.

И на трето място британският посланик посочва темата за прилагане на вече съществуващите правила. В България понякога изглежда, че има закони и разпоредби, но те не се прилагат. Няма еднозначно решение на този проблем, посочва Алън. Някои от регулаторните органи в България внушават респект, например омбудсманът. Но в други случаи тези органи изглежда сякаш страдат от липса на независимост или истинска енергия, за да се справят със задачите си, казва дипломатът.

Някои от регулаторните органи в България изглежда страдат от липса на независимост, посочва още той. Вземете например Комисията за енергийно регулиране. За 12 месеца се смениха пет различни председатели, което е изключително текучество. Изглежда, че "предложения" от министър-председателя са последвани незабавно от абсолютно същите решения на Комисията, казва британският посланик. Джонатън Алън отбелязва също, че в повечето държави Комисията за защита на конкуренцията е един от най-дейните органи, но не и в България.

Подобни органи трябва да бъдат наистина независими от правителството, а процесът по назначаване на кадри да бъда разписан в закон, за да се гарантира избиране на високо квалифицирани специалисти, смята посланикът на Великобритания.

Джонатан Алън посочва, че „тези идеи могат да бъдат усъвършенствани и доразвити, но те представят начини политиката да стане по-открита и честна. Онези, които не са съгласни, трябва да обяснят на чия позиция са в битката между, от една страна, съмнителните връзки между бизнес и политика, и от друга – усилието да се изчисти обществения живот. Опонентите на тези идеи трябва да обяснят какъв по-различен и по-добър подход за справяне биха избрали; подход, който вдъхва доверие на българския народ“, казва дипломатът.

„В настоящия момент хората на улицата имат послание за обновление и реформа. Политическите партии, всяка от които е обект на протестиращите, не показват никакви признаци, че се вслушват в това послание. Ако не го направят, рискуват да изглеждат неадекватни в очите на един нарастващо зрял електорат, който не приема статуквото. Приемане на вдъхващ доверие пакет от реформи от настоящия парламент би било силно начало за връщане на доверието“, заключава британският дипломат.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата