IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

САЩ ще оценят, ако обсъждаме назначения с тях

Това все пак зависи от правителството, обяви Марси Рийс

Марси Рийс. Снимка: Булфото, архив

Марси Рийс. Снимка: Булфото, архив

САЩ биха оценили, ако управляващите в България се консултират с тях при вътрешни назначения на т.нар. чувствителни позиции, но това все пак зависи от правителството. Това коментира американският посланик у нас Марси Рийс, след като скандалното назначение на Делян Пеевски за председател на ДАНС предизвика протести в страната, които продължават вече трети месец.

Според нея при назначенията на чувствителни позиции е важно да са открити, да се представят качествата на предлаганите кандидати пред обществото и решенията да са обективни.

Има малък напредък в тази област, но и още доста какво да се направи, каза тя.
 
Дипломатът призна, че не знае дали са били съгласувани със САЩ предишните председатели на ДАНС.

Сегашният не е бил обект на обсъждане с нея, но той вече е заемал ръководна длъжност – заместник-председател на агенцията, и миналото му е било известно на всички.

„Важно да има открит процес, в който качествата и квалификациите на човека да са предоставени така, че хората да знаят с какво те ще допринесат към професията”, обясни тя.

Посланикът на САЩ  допълни, че хубавото в протестите е изваждането на дневен ред на много потискани теми.

„Шествията катализираха дискусии по важни въпроси. Ценно е, че се повдигат разговори по проблемите с корупцията, свободата на словото, върховенството на закона”, каза тя.

Марси Рийс коментира и темата за конфликта в Сирия и вероятността въоръжено нападение да бъде избегнато. Тя посочи фактите, че има множество загинали вследствие на използването на химическо оръжие в страната и акцентира върху важността на това светът да реагира. „Преди над 100 години решихме, че използването на химически оръжия е неприемливо и това заслужава сериозен отговор, това наистина е морална бариера”, посочи тя.

Рийс изрази известна скептичност за успеха на „химическата дипломация” и възможността предаването на арсенала на режима на Асад на международната общност да доведе до липса на военна реакция. „Държавният секретар на САЩ Джон Кери спомена, че това е опция, но е малко вероятно да се случи. Скептични сме към това заради думите на Асад - само преди седмица той отричаше наличието на химическо оръжие въобще и трябва да сме сигурни, че това не е просто тактика за отлагане”, уточни тя.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата