IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Всеки стаж и практика са полезни за младите!

Плевнелиев иска промени в Закона за средното професионално образование

Росен Плевнелиев. Снимка: архив, БТА

Росен Плевнелиев. Снимка: архив, БТА

Спешно трябва да се промени Законът за средното професионално образование в България, заяви президентът Росен Плевнелиев при откриването на новата учебна година в Професионалната гимназия по селско стопанство в Чирпан.

"Има обществен консенсус, има немалко подготвени текстове и варианти, просто трябва да се доведе докрай. Всеки стаж и практика са полезни за младите, защото така те ще формират своята позиция и ще носят отговорност за своя избор", каза държавният глава, цитиран от „Фокус“.

Само по този начин и бизнесът, и малките и средни предприятия, и фермерите ще видят перспективата за развитие - когато получават адекватни кадри, каза още Росен Плевнелиев.

Президентът изтъкна, че дуалната система на образование е без алтернатива, както и връщането на професионалните гимназии и техникуми.

„За съжаление обаче в България можеш да завършиш пети курс като студент, без да имаш един ден стаж“, посочи държавният глава и допълни, че в реалната икономика това е недопустимо. Президентът направи сравнение с учениците в страни като Германия, Швейцария и Франция, където още от пети-шести клас има стажове в предприятията.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата