България няма нужния капацитет да се справи, ако бежанската вълна от Сирия се засили, призна вицепрезидентът Маргарита Попова след работна среща между представители на различни институции за положението на децата и жените, търсещи закрила у нас.
2013 година беше обявена от ЕС за година на гражданите и дали има по-голямо предизвикателство за България от това, което се случва в момента - керваните от деца бежанци, майки, разделени семейства, възрастни хора, които бягат от най-бруталното злодеяние в резултат на човешка дейност, хора, които са решили да потърсят България като място, което е способно и желае да даде подслон и закрила, риторично попита тя.
Въпреки че според нея хилядите хора, които са се насочили към нашата страна, са най-голямото предизвикателство, тя е убедена, че ще се справим, защото когато имаме нужда, ще настояваме пред ЕС да получим техническа, административна и финансова помощ.
Европейските власти трябва да ни помогнат да се справим, убедена е Попова.
Представителят на Върховния комисариат на бежанците на ООН в България Роланд-Франсо Вейл, който участва в срещата, също призна, че е оптимист, и заяви, че ООН ще ни съдейства, а помощ можем да очакваме и от ЕС, след като сме членове на Общността.
Попова увери, че държавата е мобилизирала своя ресурс и има силно междуинституционално сътрудничество.
Вицепрезидентът увери, че дори има идея да се помогне на семейства с деца, които искат да отидат в друга страна. По думите й има възможност учители да преподават за известно време съответния език на децата, преди да заминат, защото все пак България е и транзитна страна за емигранти.
Предизвикателство обаче според нея е да се съчетаят в разумен баланс две каузи – първата е хуманизъм, желание и съпричастност за решаване на хуманитарните въпроси, и втората е сигурност за всички.
Важно е да има достатъчно кадрови и административен капацитет, който да е на място и освен това да е обучен, за да могат да се обработят документите на бежанците, да се проведат интервюта, за да може от една страна да вдъхват доверие и от друга обективно да се събере информация кой по какви причини и с каква мотивация идва у нас, за да търси държава закрилник, настоя тя.
Попова смята, че е не по-малко важно в какви центрове се настаняват тези хора, така че да се гарантира спокойствието там, „където животът не прилича на нашите домове, където сме събрани двама, трима, пет и десет“.
В същото време трябва да има и сигурност за българите в населените места, където се настаняват бежанци.
„Българинът е състрадателен и добронамерен човек, готов е ризата да си свали и залъкът да си дели, не очаквам конфликти в районите, където има центрове и лагери за бежанци“, коментира тя.
Попова призна, че въпросът е и какво ще правим за интегрирането на бежанците.
„Ще намерим места, макар и не в лукс, тези хора ще останат и ще придобият статут на бежанец, какво правим след това, защото тези хора имат редица права, каквито и българите – право на здравеопазване, децата трябва да ходят на училище, но те трябва да се интегрират, а това не е толкова лесно и е част от националната сигурност“, коментира вицепрезидентът.
Тя добави, че профилът на хората, които идват от Сирия в България, е различен. Има и бедни, и по-състоятелни.
„Фактът, че те носят само дрехите на гърба си, не означава, че те нямат умения- някои от тях са лекари, инженери, пекари, имат най-различни професии, Айнщайн също е бил бежанец и единственото, което е носил с него, е бил умът му. Във всички страни хората, на които е даден статут на бежанец, имат само едно желание – да се интегрират наново, те не искат да им се помага и да бъдат зависими, а да стъпят на краката си. Вярвам, че България може да се справи със ситуацията, макар и да е много трудна и сме тук, за да подкрепим България с начините, по които ООН го прави“, заяви Вейл.
Маргарита Попова настоя, че трябва категорично да поддържаме тезата, че при един евентуален военен удар отвън, рисковете за нас ще се увеличат многократно.
Според нея не са изчерпани политическите начини и трябва да настояваме по мирен начин да спре насилието в Сирия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.