Министърът на отбраната призова за помощ заради голямата вълна нелегални емигранти от Сирия.
„Не мисля, че Брюксел трябва да храни бежанците в България, но при всички случаи Брюксел трябва да помогне – и технически, и финансово”, заяви той по БНР.
Неслучайно на последното заседание на Министерски съвет, на което беше разгледан отчетът за изпълнение на неотложните мерки, които присъстват в решенията на Националния оперативен щаб, беше взето решение от една страна за актуализация на този план, т.е. да бъдат търсени на допълнителни възможности, както по отношение на настаняването на бежанците, така и допълнителни мерки, свързани с търсенето на финансово подпомагане. Там беше потвърдена още веднъж тази критична граница за 5000 бежанци, след която ние при всички случаи трябва да търсим намесата на европейските институции и органи, включително с търсенето на финансова помощ, добави министърът..
Към момента бежанците у нас са в порядъка на 4200 души, съобщи Найденов.
По думите му има втора граница от порядъка на около 7000 - 7500 души. От гледна точка на здравно обслужване и епидемиологична обстановка - това е граница, която можем да разглеждаме като критична, посочи той.
„Не изключваме затварянето на границите, но това е крайно средство, към което можем да прибегнем, когато наистина имаме поток от бежанци, които не можем да посрещнем и на които не можем да осигурим нормални условия. Има различни технически способи, които могат да бъдат ползвани, включително ако щете и чисто механично изграждане на заграждения”, обясни военният министър.
Найденов подчерта, че не става дума само за сирийски граждани, а и за бежанци, които са от целия регион на Близкия изток и Северна Африка. 50% от хората, които са на наша територия, са сирийски граждани.
Ангел Найденов подчерта, че бежанците в Турция са към 500 хил., а в Гърция са над 400 хил.
„Не можем да си затворим очите и да гледаме на себе си като на изолиран остров, който няма никаква връзка с всички останали страни и събитията, които се случват около нас или малко по-далече от нас. Бежанците можем да ги разглеждаме и като шанс, но нека да си дадем сметка, че този шанс е свързан с определени проблеми за нас. Нека да си даваме сметка, че всичко това, което се случва по отношение на бежанците, в някаква степен създава негативни настроения на местата, в които се настаняват бежанците.
Трябва да си даваме сметка, че ние разглеждаме бежанският поток като една от големите заплахи в момента за България, включително от гледна точка на епидемиологичната обстановка, от гледна точка на хуманитарната ситуация, дори ако щете на това, че с бежанците вероятно пресичат границата и хора, които могат да бъдат разглеждани като инфилтрирани, т.е. с връзка с радикални групировки и оттам и риск в някаква степен за националната сигурност, коментира министърът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.