Накъдето и да се обърнем, проблемите са много, затова и всички сме недоволни от здравеопазването, обобщи здравният министър д-р Таня Андреева на пресконференция след среща с директори на университетски и областни болници.
Андреева е категорична, че е необходима приемственост, защото никоя реформа не се прави за един мандат.
Следващата седмица ще се събере работна група за най-спешните мерки, които трябва да се вземат. „След това ще седнем на една маса с политиците – управляващите и опозицията. Ако не се разбере, че тук няма място за конфронтация, аз не съм оптимист, че нещо добро ще се случи със здравеопазването”, обясни министърът.
По думите на Андреева, за да се спасят болниците, ще има ясни критерии за сключване на договори с НЗОК, ще има различни цени или пакети за различните нива на компетентности, в зависимост от това какъв вид медицинска дейност изпълняват.
До края на август задълженията на държавните болници са 326.5 млн. лв. Общите задължения ще са повече от 500 млн. лв., съобщи Андреева, цитирана от "Фокус". Тя заяви, че няма да бъде преувеличено, ако се каже, че има университетски болници, които са пред фалит.
По думите й през последните години се допусна откриване на нови лечебни заведения без ясни критерии. „За последните 4 години техният брой е 32. От парите за здравеопазване бяха прибрани в държавния бюджет около 1.5 млрд. лв.”, обясни министър Андреева. Ще се работи за ново остойностяване на клиничните пътеки, но това ще е един малко по-дълъг процес, каза още тя.
В първите 100 дни от управлението на Министерството на здравеопазването основно гасихме пожари, отчете министърът. Тя открои като първи основен проблем мобилизацията по европрограмите, за да не се загубят пари.
Андреева даде като пример „загубените 10 млн. лв. за информационна здравна система, която е била добре организирана от министър Константинов и прекратена от министър Атанасова, неясно защо“. По думите й няма приемственост в рамките на едно управление.
„Работим върху концепцията за спешната помощ, вече имаме яснота в каква посока ще се върви. Нашата амбиция е от 1 януари да започнем да работим не само за най-наболелите проблеми, а да начертаем път”, обясни здравният министър.
Според управителя на НЗОК д-р Румяна Тодорова първо трябва да има критерии, после да се мисли за заплащане.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.