Според президента Росен Плевнелиев демократично избраното Народно събрание набляга повече на партизанските битки и на процедурните хватки, отколкото на проблемите, поставени от хората.
Държавният глава каза това днес пред журналисти на военния полигон "Корен", помолен да коментира вота на недоверие към правителството.
Президентът изрази желанието си народните представители "да се върнат обратно към основната си мисия, защото нацията го изисква".
Според Плевнелиев това, което е останало след проведените дебати по първия вот на недоверие към правителството, вероятно са били думите на лидера на политическата партия "Атака", който е казал: "Аз отсъствах четири дни и държавата щеше да се срине без мен".
"А това е важно да се помни и да се знае", смята държавният глава.
Той изрази надежда, че следващия път в Народното събрание ще има дебати, ще има отговорни решения, ще се чуят аргументи и контрааргументи.
"А не пред очите на нацията да се разиграват едни безпринципни и чисто процедурни хватки, които не водят до никъде", отбеляза Росен Плевнелиев.
Той изрази притеснението си и от ниската степен на доверие на гражданите към Народното събрание.
Според него това, което се е случило покрай вота на недоверие, не работи за повишаването на доверието на гражданите към институциите.
"България ще се оправи само по един начин - когато имаме дългосрочни приоритети, когато се постигне консенсус по тях и когато поне по тези дългосрочни приоритети се работи последователно и се постигат резултати", смята Плевнелиев.
На въпрос за информацията на Ройтерс, че България, за да изкара годината, ще тегли кредит около 360 млн. евро от немски банки, президентът заяви: "Надявам се този ход на правителството да е разчетен в актуализацията на бюджета, която те предприеха през август. Вижте как се оказвам прав, защото тогава помолих: "моля ви, обяснете на нацията колко пари ще теглите като кредит, откъде ще го изтеглите, за какво ще го ползвате".
Държавният глава припомни, че ветото му е било възприето като обявяване на война и е било повод за поредната конфронтация.
"Ветото на президента е негово конституционно право. Може ли, когато един президент ползва конституционното си право, да го обвинят, че след това едва ли не е стартирал война. Напротив, това е мое конституционно право. Какво исках да постигна? Прозрачност. Исках да бъде полезен на гражданите, за да може управляващите да бъдат полезни на гражданите, като посочат точно какъв кредит, откъде и защо. Ето, днес много хора си задават тези въпроси. Защо трябва да са немски банките, защо не са австрийски, защо не са френски? Няма ли да се организира търг? Този търг няма ли да бъде направен така, че най-добрата оферта с най-ниската лихва, да победи? Това са важни въпроси", настоя държавният глава.
Росен Плевнелиев каза още, че напоследък вижда вълна от уволнения и за него това е поредната чистка в администрацията в България.
На въпрос за коментар на уволнението на председателя на Агенцията за бежанците, президентът заяви: "Трудно мога като президент да коментирам действия на правителството, които са изцяло в техните компетенции. Това е тяхно право. Така са преценили".
По думите му обаче винаги остава въпросителната – "защо изненадващо, защо в последния момент, трябва ли по този начин да се уволняват хората, още повече представители на висшата администрация и ръководители на важни институции. Но, за съжаление, това не е единственият случай, който наблюдаваме днес в България", коментира Плевнелиев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.