IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

С нов закон ще борят ниската грамотност сред децата

Трябва да се повиши и доверието в учителите, смята Клисарова

С нов закон ще борят ниската грамотност сред децата

Синдикатите ще настояват в бюджета за следващата година да бъде отпуснат 4,2% от БВП за образование. Това стана ясно от изказването на Янка Такева, лидер на Синдиката на българските учители по време на дискусия за закона за средното образование.

Миналата седмица и просветният министър Анелия Клисарова заяви, че ще иска около 4 на сто да се заделят за образование.

По време на дискусията тя коментира, че ефективността на образователната система зависи от преподавателите, а те въпреки ниския социален статус на професията продължават да са в училищата.

В малките училища учителите не можаха да получат увеличението от 8 на сто на заплатите си, но нито един не напусна. Нашата система има много пропуски и заради отношението на обществото към образованието към професията и заради това трябва да обединим усилията си, отбеляза министърът.

В същото време акцентът в новия закон трябва да е и върху повишаването на качеството на образованието, защото се оказва, че 41 на сто от 15-годишните не показват нужната грамотност, смята тя.

Според нея това налага да има две стратегии. С едната да се повиши грамотността, а с другата концепция да се повиши доверието в учителите.

„Ако успеем да реализираме тези две неща в закона, ще е много добре”, подчерта Клисарова.

Председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета Самуил Шейнин заяви, че акцентът в закона трябва да е върху учениците.

Той уточни, че очаква в закона да има ясни текстове, с които да се гарантира здравето на децата, качеството на образованието, професионализмът на учителите.

Преподавателите трябва да имат ефективна квалификация, която да е съобразена с реалността на днешното време, а не измислени теми, чиято ползва не се знае за кого е. Очакваме и да има промяна на учебните планове, с която да се намали обемът на теоретичните познания за сметка на практическите и всички ненужни на времето теми  просто трябва да се преосмислят, настоя Шейнин.

Янка Такева призова за промяна на програмата за подготовка на учителите в университетите. Според нея  те трябва да учат повече възрастова психология и да имат повече практически занимания.

От гледна точка на преподавателите се оказа, че основен проблем е натовареността на учениците и консервативността на системата.

Нужно е да има независим орган, който да оценява резултатите от образованието на учениците, защото не е нормално системата да се самооценява, поиска директорът на 125-о училище в София Мирена Анастасова.

По думите й не е ясно защо сега децата, които завършват 4 клас, се явяват на матури.

Учебното съдържание е много тежко, а накрая им се дават едни тестове, които са много лесни и са като песничка за тях. Това се прави, защото системата сама иска да си пише 4, 5, а не тройка, обясни тя.

В същото време тя има опасения, че ако наистина на матурите на гимназистите се въведе тест, който да покрива изцяло държавния стандарт за български език, тогава не 10 на сто, а 25% от завършващите ще имат двойки.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата