С 226 гласа "за" и пет против парламентът прие на трето четене промените в конституцията, свързани с членството в ЕС. Промените предвиждат чужденци и чуждестранни юридически лица да могат да придобиват право на собственост върху земя при условията, произтичащи от присъединяването на България към ЕС, или по силата на международен договор, ратифициран и влязъл в сила за България.
Ратификацията на такъв международен договор ще се приема с мнозинство от две трети от всички народни представители, а режимът на земята ще се определя със закон. Чужденци могат да придобиват земя и чрез наследяване.
Според промените Народното събрание ще ратифицира с мнозинство от две трети от всички народни представители международните договори, които предоставят на Европейския съюз правомощия, произтичащи от българската конституция.
Първоначално беше обявено, че измененията са приети с 225 гласа "за", но после към гласуването се присъедини и Димитър Стефанов от Народен съюз, който беше закъснял заради заболяване и така гласовете в подкрепа на измененията станаха 226.
Против измененията в основния закон гласуваха депутатите от левицата Александър Паунов, Огнян Сапарев, Андрей Пантев, Любен Петров и независимият народен представител Стела Банкова.
В измененията е записано още, че със закон ще се уреждат изборите за членове на Европейския парламент, както и участието на граждани на ЕС в изборите за местни органи в България.
Предвидено е също Министерският съвет да информира Народното събрание по въпроси, отнасящи се до задълженията, произтичащи за България от нейното членство в ЕС. Когато участва в разработването и приемането на актове на ЕС, правителството да информира предварително Народното събрание и да дава отчет за действията си, е записано още в проекта.
Гражданин на България няма да може да бъде предаван на друга държава или на
международен съд за целите на наказателното преследване, освен ако това е предвидено в международен договор, влязъл в сила за България.
Преди гласуването председателят на парламентарната комисия за промени в основния закон Камелия Касабова посочи, че тази поправка в конституцията е лакмус за политическата зрялост и националната отговорност и показва, че важни приоритети могат да сплотят доскоро непримирими политически съперници и че политическите сили са извървели дълъг път, който им позволява да намерят допирни точки.
Касабова посочи, че гласът на всеки депутат за измененията в основния закон е глас за бъдещето. С поправките пред нас се открива нов модерен свят и пълноправното ни членство в ЕС ще добие нови, още по-ясни очертания, отбеляза тя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.