Очакваме при успех на преговорите по споразумението за трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство между ЕС и САЩ да се увеличат американските инвестиции в България, да нарасне стокообменът и търговията с услуги и продукти от двете страни на Атлантика, както и че ще бъдат създадени нови работни места, каза президентът Росен Плевнелиев на конференцията "Трансатлантическо икономическо сътрудничество за конкурентоспособност и растеж. Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции: перспективите на България", организирана от Американската търговска камара в България.
Като една от държавите с устойчиви фискални показатели и икономически ръст за изминалите години подкрепяме всеки опит за стимулиране на икономиката особено когато идва на неочаквано добра цена - освобождаване на бизнеса от бюрократичните пречки, посочи президентът.
Според него споразумението би променило живота на 800 млн. души, Плевнелиев цитира данни от изследвания, които показват, че ако проектът бъде завършен, всяко семейство в ЕС годишно би спечелило допълнително над 540 евро, а американското - малко над 650 долара и това само с премахването на излишните тарифи и бюрократични спънки пред бизнеса. Очаква се още споразумението да допринесе за ръст от 0,4 до 0,5 процента на БВП на двете страни до 2027 г. на годишна база.
Президентът очерта няколко приоритетни въпроса за България при преговорите по споразумението - премахване на митата и за подобряване на достъпа до пазара на САЩ за селскостопански стоки, хранителни продукти и за всичко, което българските клъстери и индустрии произвеждат, защото това е ключов елемент от българската икономика и разпространението им би довело до икономически ръст.
Основен принцип при преговорите ще бъде постигането на облекчения за малкия и средния бизнес в България, каза още президентът. Очакваме също премахване на нетарифните пречки пред търговията, регулаторно сближаване и хармонизиране на стандартите, сближаване на правилата за произход на стоките, осигуряване на по-добър достъп до пазарите на услуги и обществените поръчки в САЩ. Ще работим също за прилагането на правилата на интелектуалната собственост и защита на географските означения. Във връзка с визовия режим, който САЩ продължават да прилагат спрямо България.
Целта на партньорството е да се либерализира търговията и инвестициите между САЩ и ЕС, което ще отвори нови работни места и ще доведе до по-голям растеж от двете страни на Атлантика. Ползите за двете страни са изчислени за 119 млрд. евро годишно за ЕС и поне 95 млрд. долара за САЩ.
Няма българи, които са избрали да емигрират към Русия, каза Плевнелиев на форума. По думите му Европа и Америка вече 60 години налагат моделите за развитие на света. „Ние успяваме да създадем най-добрите условия за развиване на бизнес и най-високия стандарт за живот на нашите граждани. Да се гордеем и като политици, че слушаме и следваме народа си, защото народът задава посоката. Днес 1,5 милиона българи живеят и работят в чужбина. Те емигрираха в САЩ, Канада, Германия, Италия, Испания, Гърция, но никой в Русия, Индия или Китай. Народът на България е задал ясно посоката. Така е и с другите държави в Югоизточна Европа и в цяла Европа. Като политици ние сме длъжни да завършим успешно този процес на интеграция, който отдавна е започнат от суверена, а именно народа".
Междувременно десетина контрапротестиращи чакаха държавния глава пред хотела, в който се провежда форума, за да го освиркат по подобие на протестиращите, които чакат премиера Пламен Орешарски.
По думите на протестиращ решението да причакат президента е взето, тъй като явно това бил единственият начин да бъдат чути.