Анализите поставят различни акценти на ситуацията, но изводите са еднакви – общественото недоволство в най-бедната държава в ЕС ескалира.
Washington post съобщава, че няколко хиляди български студенти са блокирали най-големият университет в страната с искане за разпускане на правителството, насрочване на нови избори и за спешни мерки за ограничаване на корупцията във властта.
Материалът цитира един от лозунгите на студентите – „Управлението на страната трябва да се води от морални ценности, а не от персонални интереси“.
Euronews разказва, че протестите са продължение на провеждащите се вече 138 дни антиправителствени демонстрации. Медията обръща внимание на факта, че акцията придобива все по-широка популярност и сред университети извън столицата.
„Ал Джазира“ разглежда възникналото противопоставяне между студентите и появата на контрапротест пред сградата на СУ. Публикувани са видеорепортажи, снимки и множество коментари за случващото се в социалните мрежи.
„Гласът на Русия“ и ИТАР-ТАСС обясняват общественото недоволство с факта, че България е най-бедната страна в ЕС и припомнят, че подобни студентски акции през 1990 г. и 1997 г. са допринесли за свалянето на тогавашните социалистически правителства.
Германското издание Europe Online Magazine проследява хронологията на протеста, обръщайки внимание на призивите на властите за прекратяването му. Медията цитира думите на депутата от БСП Янаки Стоилов, че окупацията на СУ няма нищо общо с демокрацията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.