IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

След 5 часа преговори - старт на "Южен поток" у нас

Първия газ BG потребителите ще получат през декември 2015 г.

След 5 часа преговори - старт на "Южен поток" у нас

Снимка: БТА

След петчасови преговори и с жива връзка премиерът Пламен Орешарски и шефът на "Газпром" Алексей Милер дадоха началото на строителството на българския участък на газопровода "Южен поток". Гости и журналисти видяха от Гранитна зала на Министерския съвет първото заваряване на шев в газокомпресорната станция "Расово".

Председателят на УС на "Газпром" Алексей Милер заяви, че актуалността на проекта се диктува от нарастващото търсене на природен газ.

Проектът е най-важният елемент от енергийната сигурност на целия европейски континент, заяви Милер и припомни, че с новата тръба ще се доставя природен газ  пряко от Русия за България и пряко от Русия за ЕС, като се изолират транзитните страни.

До края на годината ще започне строителството в Сърбия, а после в Унгария. Първия газ българските потребители ще получат през декември 2015 година. Милер увери, че това ще става на по-ниски цени. 

Премиерът Пламен Орешарски заяви, че графиците са "доста напрегнати и предстои още много работа".

Днес са били доуточнени основните параметри на финансовия модел. Премиерът изрази удовлетворение, че българската страна няма да инвестира бюджетни средства.

Параметрите са изгодни за нашата страна, вярвам, че и за руската. Когато дълго време се преговаря, накрая двете страни трябва да бъдат доволни. Този проект създава предпоставки за по-евтин газ до българските производители, това ще подобри тяхната конкурентоспособност, каза министър-председателят.

От нашата страна не се изискват никакви банкови гаранции. Гледаме на този проект като на изключително важен, съдействахме до този момент и ще продължим да съдействаме за реализацията му, каза още Орешарски.

„Южен поток“ ще пренася газ от Русия през Черно море за страните от Централна и Южна Европа.

Трасето на газопровода преминава у нас през 11 административни области – Варна, Шумен, Търговище, Разград, Русе, Велико Търново, Плевен, Ловеч, Враца, Монтана и Видин. Основните елементи на проекта са линейна част (с дължина 540 км), приемен терминал и три компресорни станции - „Варна”, „Лозен” и „Расово”.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата