Бюджетът за следващата година очаквано скара управляващи и опозиция, като най-сериозни кавги предизвикаха разчетите за средства за здравеопазване и образование.
Според "Атака" пък няма какво да се обсъжда в бюджета, защото страната ни е в зависимост от МВФ. „Да обсъждаме бюджет, когато държавата ни се намира в колониално робство, няма смисъл, това е все едно затворници да обсъждат дали първо да излязат на разходка, и после да отидат в столовата”, заяви лидерът на националистите Волен Сидеров.
Той добави, че от водеща индустриална страна сме се превърнали в „не от третия свят, ами от четвъртия” и сега изнасяме само скрап, жито и дървен материал.
За БСП и ДПС пък маркорамката, която предлага правителството, е балансирана.
"Дори и работодателите подкрепиха бюджета, защото те искат стабилност и предсказуемост. Три сакрални цифри са заложени - 1,8% икономически растеж, 1,8% бюджетен дефицит, разчитаме и на 1,7 на сто ръст на износа и увеличение с 1,9 на сто на вътрешното потребление", защити параметрите Петър Кънев от левицата.
В същото време социалният министър Хасан Адемов призна, че всеки четвърти лев отива в разходите за социално подпомагане и грижи.
От ГЕРБ пък упрекнаха, че бюджетът е на подменените обещания.
"Отсъстват приоритети в образоването, няма увеличение за заплатите за учителите в бюджета, дори и БАН ще получи по-малко пари в сравнение с 2013 година, защото ще се изплатят 95 на сто, което е 2 милиона лева по-малко от тази година", обвини Милена Дамянова, която беше зам.-министър на образованието в кабинета "Борисов".
Лидерът на ДПС Лютви Местан обаче отвърна на удара с аргумента, че за четири години средствата за Академията са намалени от 84 на 59 милиона лева.
"Това е финансов геноцид и мотивът за това беше, че там работели феодални старци. Заради това по тази тема трябва да се извините на хората от БАН, а не да се изказвате", обърна се към опозицията той.
Валентина Богданова от БСП припомни, че в бюджета изрично е записано, че средствата за здравеопазване и образование ще се изплатят на 100%, а за другите сфери - на 95 на сто.
Просветният министър Анелия Клисарова също защити макрорамката и посочи, че за образование са заделени 3,8 на сто от брутния вътрешен продукт. Тя обаче се оплака, че заради лошото управление на Фонд „Научни изследвания”, трябва да върне 8 милиона лева в държавната хазна.
На 21 ноември ще бъде представена стратегия за висшето образование, обеща министърът и добави, че без нея няма да можем да реализираме оперативната програма за наука.
От ГЕРБ обвиниха управляващите, че зад гръмките обещания идват тежките разочарования и заради парите за здравеопазване. „Бюджетът на Министерството на здравеопазването търси само оцеляване. С 9 милиона по-малко са парите за него, 8 милиона лева са нужни и за плащане на таксата за пенсионерите, а това прави 17 милиона по-малко”, упрекна Даниела Дариткова.
Според нея единственото, което гарантира правителството, е сътресения и напрежение в системата.
Здравният министър Таня Андреева от своя страна припомни, че за 4 години до над половин милиард лева са достигнали задълженията на болниците заради лошо правени бюджети. "Не Борисов построи магистралите, а всички ние със здравните осигуровки", коментира тя заради отнетия резерв от 1,4 милиарда лева от НЗОК по предложение на бившия финансов министър Симеон Дянков.
Според социалния министър Хасан Адемов проблемът с финансирането в здравеопазването е голям, но не е единственият, защото“ когато се отделяха повече пари, здравеопазването трябваше да е поне три пъти по-добро, а не беше така“.
"Това, което се наблюдава, е срив на солидарността и сега има близо 2 милиона здравно неосигурени, част от тях могат да си ги плащат, но нямат доверие в системата. Направихме така, че нито пациентите, нито лекарите не вярват на системата, лекарите вече са демонизирани", каза той.
"Най-големият грях е, че вкарването на парите от целево предназначение в общия резерв стопира реформата в здравеопазването", упрекна и Йордан Цонев от ДПС. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.