„Операция „Чисти ръце“ не е хвърляне на документи по телевизионни студия за дискредитиране на политическите противници, а системен подход за постигане на върховенството на закона. Ние ще проведем „Чисти ръце“, защото българските институции са окупирани, подвластни на корупцията по високите етажи и не отговарят на очакванията на обществото“. Това каза на пресконференцията на Реформаторския блок Йонко Грозев – зам.-председател на „Движение България на гражданите“.
Блокът представи втората си секторна политика – реформи в правосъдието и сигурността - след икономическите мерки, обявени в началото на месец октомври.
Реформаторският блок /РБ/ предлага главният прокурор да се избира от парламента, прокуратурата и съдът да се разделят в отделни системи и да има силно гражданско участие в управлението на правосъдието.
Петър Славов /"Синьо единство"/ посочи, че трябва да се намали от седем на пет години мандатът на главния прокурор, той да се избира от парламента и да се назначава с указ на президента. Процедурата за избора ще е много дълга и ще има възможност държавния глава да наложи вето върху избора, ако не приема кандидата за еднозначен, обясни Славов.
МВР трябва да се освободи от несвойствените си задачи и да се занимава само с охрана на обществения ред и разследване на престъпления, посочи Димо Гяуров /"Синьо единство"/. Според реформаторите трябва да се ограничат правомощията на министъра по отношение на назначаването на ръководни служители в системата. Назначаването на началниците на районните полицейски управления трябва да става в пряка връзка с местните общински съвети, посочи Гяуров.
Преминаването на ГДБОП към ДАНС е било неефективно според представителите на РБ. ДАНС трябва да остане само контраразузнавателна служба. Звеното, което ще се бори с корупцията и тежката организирана престъпност, трябва да се върне в МВР, но да е на пряко подчинение на главния прокурор, смятат от РБ.
Радан Кънев /ДСБ/ каза, че нивото на работа на съдебната система изисква обществена съпротива, за да има някакви нива на отговорност. Божидар Лукарски /СДС/ обясни, че за част от мерките ще се наложи промяна на Конституцията, включително свикване на Велико народно събрание. Меглена Кунева /ДБГ/ посочи, че много неща от мерките подлежат на дебат, но има едно нещо, от което няма да отстъпят - от гражданското участие в правосъдната система.