IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

За бедността преди и сега, размислите на Михаил Миков

Парламентарният шеф иска реабилитация на социалната държава

Михаил Миков. Снимка: Булфото

Михаил Миков. Снимка: Булфото

С критики към правителството на ГЕРБ, загриженост за бедността и ретроспекция за направеното от това Народно събрание в сферата на социалната политика се отличи словото на председателя на Народното събрание Михаил Миков при откриването на дискусията "Борбата с бедността в България".

"Наблюдава се една устойчивост и задълбочаване на бедността и никаква трайна тенденция за намаляване. През последните 4 години бедността се увеличи. 42-то НС завари едно тежко наследство в социалната област", заяви той.

Според него социалната държава е била замразена, а в Конституцията е записано, че България е такава държава.

"Оказа се, че много политики се реализират, без да се отчита факторът "бедност", заяви Миков, който защити думите си със самоцелната финансова стабилност, към която се е стремяло предишното правителство.

Той определи размера на минимална работна заплата от 270 лева по времето на ГЕРБ като скандално нисък.

"Днес ние сме призвани да търсим реабилитация на социалната държава в най-бедната страна в ЕС", каза Миков и отчете, че това Народно събрание е превърнало социалната политика в основна сфера на работа.

В словото си той се спря на покачването на минималната работна заплата, връщането на швейцарското правило при индексирането на пенсиите, вдигането на помощите за отглеждане на дете и други.

"Това по никакъв начин не е достатъчно", призна Миков и призова борбата с бедността стане тема №1 в България.

"Тази тема е основен проблем и на икономическото развитие в България", отбеляза парламентарния шеф.

"Всеки ден срещаме бедността – с пенсионера, който е работил цял живот, а сега търси нещо в контейнера, с работника, който не може да изхранва семейството си. Тази бедност не бива да ни остава безучастни. Нека да си спомним за началото на демонстрациите миналата зима, когато много хора не можаха да си платят сметките за ток", заяви в началото на дискусията Регине Шуберт, директор на фондация "Фридрих Еберт" у нас.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата