IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Професор: Бедността ни е резултат от прехода

Ниските доходи у нас не са привлекателни за инвеститорите

Архив: Булфото

Архив: Булфото

България е най-бедната и социално най-несправедливата страна в ЕС. Това показва изследване на "Борбата с бедността в България: макроикономика, фискална политика, човешки капитал, евроинтеграция”.

То е осъществено от екип научни работници по проект на Института за икономика и международни отношения и Фондация "Фридрих Еберт”.

Изследването сочи, че страната е с най-ниско жизнено равнище и това е проблем при разпределението на ресурси и функциониране на икономическата система.

Все още сме далеч от една цялостна работеща концепция за излизане на бедността, заяви проф. Ганчо Ганчев. При всички правителства досега няма разбиране, че бедните хора, които не са включени на пазара, са един ресурс, който не се използва. Той категорично отхвърли тезата, че ниските доходи у нас привличат чужди инвеститори.

Големите стратегически инвеститори по-скоро се отблъскват от реалността на една бедна страна, каза Ганчев. По негови думи трябва да има политика за преодоляване на бедността и да се инвестира в човешки капитал и след това ще дойдат големите инвеститори. Не можем да разчитаме еврофондовете да решат нашите проблеми, заяви професорът.

Според Ганчев, за да се излезе от бедността, трябва да се инвестира в човешкия капитал. Една икономика, при която се инвестира в човешки капитал, помага на хората постепенно сами да увеличат своите доходи, обясни професорът.
Според Ганчев на държавата й е необходим растеж над 3 процента, откъдето да дойдат инвестиции в човешки капитал.

Необходимост е преосмисляне на стратегията, заяви още професорът.

По негови думи при прогресивното подоходно облагане събираемостта е била по-висока, а след въвеждането на плоския данък тя спада.

Бедността не е грешка на българския преход, тя е резултат от българския преход, заяви професор Чавдар Николов.

Самият той се определи като песимист за това как ще се излезе от тази ситуация. Трябва да се отмени плоският данък, категоричен бе Николов.

Трябва да се диференцира ДДС поне за четири стоки, каза професорът. По негови думи ниските доходи и ниските осигуровки не водят до конкурентоспособност, а до емиграция на квалифицираните кадри. Страните ни се изправя пред келнерска алтернатива, заяви професор Чавдар Николов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата