С доста спокоен дебат парламентът прие на първо четене Законопроектa за икономическите и финансови взаимоотношения с дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим и техните действителни собственици. Вносители са Йордан Цонев и Делян Пеевски от ДПС.
Дебатът се запази на професионално ниво - без обичайните за дебатите напоследък лични нападки.
БСП очаквано подкрепи законопроекта по време на дебатите, а ГЕРБ се усъмниха в неговата ефективност.
В този вид законопроектът няма да постигне целите, които са представени в мотивите, коментира Емил Радев от ГЕРБ.
Целите, които си поставя законопроектът, са в две направления. Първо, да се въведе забрана офшорки да осъществяват дейност в най-значимите сфери на икономиката и да се набележат мерки срещу отклоненията от данъчното облагане. В проекта има 20 точки, в които се забранява дейността на офшорни компании: участие в конкурси по ЗОП, приватизация, концесии, лицензи за всякакви кредитни институции, застрахователна дейност, мобилен оператор и други. Другото направление е дружества от офшорни зони да няма да участват в издаването на вестници, както и да притежават телевизии и радиа.
Офшорният режим на първо място застрашава равенството на гражданите пред закона, заяви Янаки Стоилов от левицата. Той обясни, че се застрашава и конкуренцията.Тази тема има пряко отношение към въпроса за морала и в икономиката, и в политиката. И аз се надявам, че дори и тези, които претендират да са много ранобудни, ще разберат нейното значение, каза още зам.-председателят на левицата.
Работата по законопроекта е много голяма и сложна. Ще привлечем добрите юристи и специалисти в тази област, ако искат да участват, заяви Йордан Цонев. Той заподозря, че част от тях ще останат само с критиката си.
Ще се запише каква е глобата за издаване на периодичен печат от фирми, регистрирани в офшорни зони.
Между първо и второ четене ще се предложи и да се забрани на офшорки да закупуват земеделска земя.
Йордан Цонев обясни, че донякъде сме пионери във въвеждането на такова законодателтво.
Вносителят ще предложи да се разработи регистър на офшорните компании, които оперират у нас, с имената на техните собственици.
Йордан Цонев беше категоричен, че другият вносител - Делян Пеевски, е допринесъл достатъчно за законопроекта, щом е съвносител. Той не отговори къде е Пеевски и защо не е на работа.
Мисля, че аз имам достатъчно сили да го защитя, каза още Цонев на въпрос дали не трябва Делян Пеевски да е в зала при дебата на законопроекта.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.