Приходните агенции изостават със събираемостта си за тази година. Това призна пред Нова тв депутатът Георги Кадиев от „Коалиция за България“.
По думите му това се отнася за НАП и особено за Агенция „Митници“. „По последни данни при митниците има изоставане с над 300 млн. лв“, обясни той. За да работят ефективно, приходните агенции имат нужда от спокойствие, смята Кадиев и посочи, че факторите, които влияят негативно върху растежа на икономиката, са нестабилността в държавата, протестите и незнанието на администрацията кой ще управлява утре.
Депутатът обясни, че за 2014 година се залага ръст на икономиката от 1,8%, което по думите му е малко, но е сравнено с ръста в Централна Европа.
Бившият депутат от СДС Мартин Димитров го контрира, че причината за ниската събираемост е липсата на растеж и опасността от рецесия. "Ако се издъни бюджетът тази година, финансовата стабилност започва да се разклаща", категоричен е той и посочи за пример страни като Латвия и Полша, които имали растеж посред криза.
Според Димитров дори спрямо актуализирания бюджет за тази година има закъснение за над 800 млн. лв.
"Ако запазим средните темпове на растеж както досега, ще трябват 35 години, за да достигнем европейските стандарти”, изчисли Димитров.
„Трябва да направим нещо, така че икономиката да тръгне, бизнесът да тръгне”, смята той. Бившият депутат очаква и тази зима да има протести, „защото хората няма да могат да си плащат сметките”.
Димитров отправи критика към управляващите, че пенсиите ще се вдигнат средно с едва 10 лева. Кадиев призна, че няма откъде да се вземат повече пари и обясни, че с връщането на швейцарското правило пенсиите ще се актуализират ритмично и хората ще знаят, че ще получават повече, макар и с 10 лв.
Според Кадиев инфлация нямало, извън парламента той е работил добре и затова не разчита на заплата, но призна, че поне 1000 лв. му отивали за храна.
Политическите съперници са на различни мнения и по отношение на субсидиите за партиите.
Според Кадиев сегашната система има няколко основни недостатъка.
„Много са парите. 6 евро на глас няма никъде в Европа. След това стимулът да направиш 1%, а не да направиш 4%. Трети недостатък – стимулира да се явиш само на парламентарни избори и 4 години да взимаш субсидия”, заяви Кадиев.
Сред неговите предложения е сумата да бъде намалена от 12 на 6 лева на глас плюс 45 000 лева за спечелен депутатски мандат.
„Това означава намаление на парите за парламентарните партии със 17%, а за извънпарламентарните с 50%”, заяви Кадиев.
Според Мартин Димитров трябва да се сложи таван на субсидията.
„БСП и ГЕРБ взимат грубо по 1 милион лева на месец субсидия. Това прави 12 милиона на година. Такива пари не им трябват. Трябва да има таван”, заяви Мартин Димитров. „БСП иска да си запази нейната субсидия и да намали на останалите”, отсече бившият депутат.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.