„Ако Бойко Борисов не беше депутат и ръководител на парламентарна група, вероятно с него щеше само следствието и прокуратурата да се занимава с него. Това заяви Йордан Цонев от ДПС пред bTV. Думите му дойдоха по повод създаването на временна комисия в парламента, която разследва фактите около разговора между експремиера Борисов и бившия шеф на Агенция „Митници” относно проверка срещу Михаил Михов – Мишо Бирата. Той даде пример с наскоро напусналия парламента и ДПС Христо Бисеров.
Той напусна, за да се изправи пред разследващите органи. Според мен когато имаш такъв проблем трябва да постъпиш така - напускаш партията, политиката, парламента”, посочи Цонев.
По повод самата парламентарна комисия депутатът от ДПС посочи, че няма да има намеса в работата на държавното обвинение, а има нужда политически въпроси да получат отговори. Цонев не пропусна и да засипе с обвинения зам.-председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов за това, че с три обвинения той седи на първата банка в НС и държи морален тон.
Случаят с разследвания за укриване на приходи и измами ексдепутат от ДПС Христо Бисеров е доказателство, че върху депутатите няма чадър, заяви още Цонев. Той обясни, че сегашният министър-председател Пламен Орешарски е дал ясно да се разбере, че сегашното управление няма да допуска укриване на случаи като този с Мишо Бирата.
По думите му скандалите в последните месеци с тефтерчето на Златанов и този с Мишо Бирата показват как е работило управлението на ГЕРБ и заяви, че вярва, че премиерът Пламен Орешарски иска да наложи нов стил на управление –да няма такива случаи.
Икономиката ни е в такава дълбока криза, че всеки инвестиционен проект е добре дошъл и не бива да се политизира, и спекулира, че ще станем зависими от Москва или някой друг, заяви още Цонев. Ние сме за седми блок на АЕЦ „Козлодуй", много добре би било ако имахме и „Набуко", но остана само „Южен поток". Не „Набуко", ами и „Травиата" и „Севилския бръснар" ако направят проект, трябва да ги приемем, каза Цонев по повод критиките към изграждането на „Южен поток".
Поставянето на офшорните компании в ред беше заявено като цел на новия закон за офшорките. „Ние трябва да започнем да въвеждаме ред в сектора и в тези взаимоотношения”, обясни Цонев, допълвайки, че получава помощ от колегата си Делян Пеевски. Предстоят и промени между първо и второ четене, като ще залегне идеята да има регистър на този тип дружества и тяхната собственост. В момента, по думите на Цонев, се изработват критерии за регистър на офшорките в България, а такъв може да бъде или акции в български компании или имущество.