Сметната палата установи нарушения на Закона на обществените поръчки, след като направи одит на МВР за периода от началото на 2010 г. до края на май тази година.
Заради нарушенията палатата е изпратила доклада си на Агенцията за обществени поръчки и на Агенцията за държавна финансова инспекция.
За нарушенията на ЗОП в момента в Сметната палата се съставят около 60 акта на съответните заместник-министри на МВР и ръководители на структурни звена – юридически лица в системата на МВР.
Отговорността за тези нарушения е тяхна, тъй като министърът на вътрешните работи в този период Цветан Цветанов им е делегирал правомощията си в областта на обществените поръчки, съобщиха от пресцентъра на Съдебната палата.
Тя е дала 19 препоръки за подобряване на дейността в МВР.
В проверката е установено, че не са предприети действия за събиране на дължими приходи от имоти - публична държавна собственост, които се ползват от търговско дружество („БМВ” ЕООД), в размер на 737 511 лв., с което не са защитени в достатъчна степен финансовите интереси на МВР.При сключването на договори за дарения между МВР и търговските дружества със 100 % държавно участие в капитала министърът на вътрешните работи не е взел решения за разпоредителни сделки с дълготрайни активи на дружествата в нарушение на нормативните изисквания.
Не са предприети достатъчно ефективни мерки за събиране на просрочените вземания по бюджета на МВР, които към 31 декември 2010 г. са в размер на 22 942 977 лв.
През 2011 г. и 2012 г. те намаляват съответно до 19 434 627 лв. и 18 562 904 лв.
Несъбраните вземания са резултат от извършени дейности от системата на МВР - охрана с полиция, пожарна безопасност и спасяване, сигнално-охранителна техника, наеми, извършени експертизи на съдебната власт, услуги, ползване на телефонни канали и други.
За 2010 г. просрочените задължения на МВР са свързани с неиздължени обезщетения на служители в системата на МВР и към доставчици, като 70 на сто от тях са погасени през следващите две години.
По време на одита са проверени 142 процедури за възлагане на обществени поръчки, с възложители заместник-министър и ръководители на структурни звена.
Сметната палата е установила пропуски при откриването на процедурите и в документацията за участие, като не са били защитени интересите на МВР при дефиниране на изискванията.
В преобладаващите случаи не са поставяни минимални изисквания към качествата на участниците, които да служат за преценка на способностите им да изпълнят конкретна обществена поръчка, а е поставен акцент върху условията за представяне на документи, неправилно са определяни и размерите на гаранции за изпълнение на договори.
Системно не е изпращана информация до Агенцията за обществени поръчки за сключени договори и изпълнени договори за обществени поръчки.
Не са проведени процедури по ЗОП за избор на изпълнител за предоставяне на телефонни и мобилни услуги, е установила още Сметната палата.
МВР и неговите структури управляват 2 208 недвижими имота заедно с изградените върху тях 4 996 сгради, включително ведомствени жилища.
През одитирания период са ползвани ведомствени жилища от наематели без правно основание.
Сметната палата е установила, че спортни организации са ползвали плувен комплекс „Спартак” и Спортен комплекс „Георги Аспарухов” въз основа на изтекли договори и без правно основание, включително като са ги преотдавали незаконосъобразно на трети юридически лица (дружества и спортни организации), като така са извличали приходи от държавната собственост.
По-късно през одитирания период МВР е предоставило правото на управление върху тях на Столична община и на областния управител.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.