IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

400-500 българи може да започнат работа в ЕС след присъединяването

Очаква се още тази година да бъде обявен конкурс за България от европейските институции за помощни длъжности

400-500 българи може да започнат работа в ЕС след присъединяването

Около 400-500 българи се очаква да започнат работа в европейските институции след присъединяването на страната в Европейския съюз, но все още няма обявени квоти, обяви на работна среща с журналисти Здравка Петрова от Института за публична администрация и европейска интеграция.

Очаква се още тази година да бъде обявен конкурс за България от европейските институции за помощни длъжности. Този конкурс е сроден на конкурса за служители, съобщиха експертите.

За страните, които се присъединиха миналата година, е проведен и конкурс за помощни длъжности, на които са се явили близо 3000 кандидати, от които са избрани 409. Част от кандидатите са били отстранени, защото са били с по-високо образование от изискваното за тези длъжности, каза Петрова.

Около 100 от всички 500 работни места ще бъдат от категория А и В - за служители с висше образование, на ръководно и на експертно равнище. Другата категория С е за изпълнителски и секретарски длъжности, а категория D е за хора със средно специално образование.

Договорите, които подписват спечелилите конкурса, е за определен срок, но без прекъсване, има срочни договори, а има и стажове, посочиха експертите. По думите на Петрова има голям интерес и към обявените стажове в институциите на ЕС.

За да получат шанс по младите кандидати, всички институти обявяват места за стажанти. Кандидатите преминават през конкурсна процедура, за да бъдат приети в институцията и работата, с която са натоварени, е съобразена със специалността им. Те преминават и през обучение на съответната институция.

Илиана Ешкенази съобщи, че всяка обява за конкурс включва правилата за провеждането му. Всеки конкурс по правило включва три по-общи етапа: предварителен подбор-тест; писмени тестове и решаване на практически казус; устен изпит. Първите два етапа се провеждат по Интернет, а третият етап се провежда в Брюксел.

Всеки служител трябва да бъде гражданин на държава от ЕС, той не е държавен служител на държавата-член, а е назначен след конкурс на институцията. Неговото основно задължение е да изпълнява политиката на ЕС и на съответната институция, в която работи, а не да прокарва политиката на страната, от която идва.

От новоприетите страни от ЕС няма нито една запълнена квота, допълни Ешкенази. Конкурсите за тези страни са започнали през 2003 г., кандидатите са били 4000, но няма нито една запълнена квота след проведените изпити, което показва, че конкурсът е много труден, коментира експертът.

В началото на февруари стана ясно, че през 2006 г.  ще има конкурс за български преводачи в ЕС.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата