Бившият зам.-председател на парламента Екатерина Михайлова призова настоящите народни избраници да премахнат неприкосновеността си, но да я оставят само в частта, при която биват репресирани по политически причини.
"Депутатите трябва да не бъдат неприкосновени, но според Конституцията сега те не могат да бъдат задържани, освен ако не извършат тежко престъпление, което е квалифицирано от закона, и което предвижда лишаване от свобода над 5 години", поясни тя и продължи:
"Трябва да се промени законът. Нека народните представители имат куража да направят така, че защитата им да бъде само при политическа репресия", настоя бившият син депутат пред Нова тв.Михайлова обясни и в какво точно се изразява депутатският имунитет, който главният прокурор Сотир Цацаров поиска да бъде отнет от лидера на "Атака" Волен Сидеров след скандала, разразил се във Варна.
Тя разясни, че в 14-дневен срок депутатът сам може да се откаже от имунитета си. Ако не го направи в този срок обаче, парламентът трябва да вземе решение по въпроса.
По думите й депутатският имунитет сега има две части - първата е неотговорност, описана в чл.69 от Конституцията.
"В тези случаи народните избраници могат да говорят, без да носят отговорност за онова, което казват, но само в Народното събрание", поясни тя.
Вторият е неприкосновеността (чл.70) или в случаите, когато може да бъде задържан един депутат или срещу него бъде възбудено обвинение.
"В тези случаи трябва да има разрешение от Народното събрание", разясни Михайлова.
По думите й към депутатите трябва да се отнасяме така, както към обикновените граждани.
"Ако бъдете нападнати от депутат, трябва да реагирате по начина, по който бихте реагирали, ако нападателят е съвсем обикновен човек", посъветва тя.
В заключение Екатерина Михайлова призова за сдържане на емоциите, за да не се стига до подобни инциденти.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.