IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

ГЕРБ бесни – мнозинството загърбило здравеопазването

Българите плащали най-високите цени за лекарствата

Снимка: архив, Булфото

Снимка: архив, Булфото

Здравето на нацията се оставя в режим на свободно падане и през 2014 година. Това заключение направиха от опозицията, а поводът за изявлението им стана приемането на второ четене на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.

ГЕРБ се възмутиха и от начина на приемане на закона, а и от текстовете в него. Според бившата здравна министърка Десислава Атанасова мнозинството явно е загърбило здравеопазването като приоритет, защото присъствието в пленарната зала е доста рехаво.

Тя припомни, че по време на гласуването на второ четене на текстовете се наложила поименна проверка на кворума. Липсата на депутати в залата тя отдаде на отсъствието на "стайното цвете, крепител на кворума" - лидера на "Атака" Волен Сидеров.

Атанасова беше особено възмутена от създаването на експертен съвет, който ще следи лекарствената политика. По нейни думи създаването на подобен орган не се подкрепя от нито една съсловна организация, нито от бизнеса или пък от пациентите.

"За пореден път ние се убедихме, че всичко, което се съобщава като някакви приоритети, е пълна лъжа", констатира тя.

За Даниела Дариткова от ГЕРБ в сектора липсва обществен диалог, а българските пациенти плащат най-висока цена за лекарства.

Според бившия председател на здравната комисия новите мерки по никакъв начин не помага на пациентите.

Малко по-късно парламентът създаде въпросния експертен съвет по търговия на дребно с лекарствени продукти, който ще е към изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по лекарствата.

В него влизат трима представители на Българския фармацевтичен съюз, по един представител на фармацевтичните факултети на медицинските висши училища и четирима представители на агенцията.

Председателят на здравната комисия Нигяр Джафер беше категорична, че текстовете в закона гарантират, че в експертния съвет ще влизат само хора, които нямат интереси в търговията с лекарства.

"Целта на звеното е да се подобри достъпът на български граждани до лекарства. Трябва да се работи в посока стимулиране на юридическите и физическите лица да разкриват аптеки в отдалечените населени места", отсече тя.

По нейни думи министерство на здравеопазването трябва да предприеме конкретни мерки и да се изготвят и други действия в сектора.

"Трябва да се вземат мерки да не се получава както е сега – за един онкомедикамент да има 19 различни цени в различните лечебни заведения", каза тя и призова за цялостна политика и визия в снабдяването с лекарства.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата