Като най-сериозното предизвикателство пред политиците днес президентът Росен Плевнелиев открои липсата на доверие в тях.
"Най-тежкият дефицит днес, най-сериозният проблем, който трябва да преодолеем, е липсата на доверие. Ниското доверие на гражданите затормозява работата на институциите, подкопава основите, на които е изградена държавата и дава храна на някои от най-уродливите явления в съвременния свят, на които станахме свидетели през годината – ксенофобия, псевдопатриотизъм, безпардонен популизъм, реваншизъм, използване езика на омразата и политически инженеринг, включително и чрез поставяне под въпрос на европейската посока и демократични устои на държавата, както и на основни национални ценности като толерантност, етно-религиозен мир, уважение към различния и други”, коментира той по време на отчета за втората година от мандата му като държавен глава.
Заради това президентът призова политиците да не работят за себе си, а за хората.
По думите му първите две години от мандата му са преминали под знака на особено големи предизвикателства - най-тежката световна икономическа криза от 80 години насам, както и финансова и демографска криза в България, вълна от протести в страната и по света, терористичен акт на родна земя.
"Бяхме свидетели на опит да се сблъскат не идеите, а гражданите и автобусите, както и на изкуствено налагане на разделение на обществото", коментира Плевнелиев.
Според него ниското доверие в политиците, рецесията, която продължава вече шеста година, ниските доходи, безработицата, нестихващите скандали между политиците са поставили под въпрос работата на институциите и са извели на преден план изкуствено налагане на разделение на обществото.
Въпреки това той смята, че 2013-та е годината на гражданското общество и протестите са наложили дебата за справедливостта в държавата.
"Липсата на справедливост, на морал, бедността, безработицата, корупцията, олигархията, зависимите медии, това са въпросите, които хората поставиха ясно. Освен това са нужни работни места и доходи, а двигателите на растежа са експорт, инвестиции и потребление. България е малка държава без природни ресурси и бъдещето ни зависи от образованието и компетентността на следващите поколение и затова институциите трябва да работят надпартийно и да надграждат пазарните приоритети", заяви той.
Според президента корупцията, олигархията и монополът затрудняват развитието на икономиката.
"Те са спирачка за пазарната икономика, нуждаем се от ефективни регулатори и от справедливо правораздаване, политиците не трябва да командват и да кадруват в съдебната система, а да създадат среда тя да работи справедливо", призова Плевнелиев.
Държавният глава категорично отрече упреците, че е разединител, защото застана на страната на гражданското недоволство.
„Ако подкрепях определени политически субекти, бих бил президент-разединител. Направих обратното – подкрепих гражданското общество в неговите искания. Президентът е обединител на нацията, не на управляващите, на една или друга партия”, защити се той.
„Подкрепям добри решения, но и посочвам грешки. Не влизам в спиралата на политическото говорене, не манипулирам и демагогствам, а търся решения и диалог с всички. Така разбирам ролята си на обединител”, обясни още той.
Според него обаче въпреки усилията на служебното правителство на Марин Райков и сега ДКЕВР е зависима от правителството на Пламен Орешарски, както е било винаги.
"Днес без стратегия и дебат се теглят нови заеми за десетки милиарди, поставена е под въпрос енергийната ефективност, а единственият начин да паднат сметките не с 5, а с 50 на сто е чрез национален план за енергийната ефективност", настоя Росен Плевнелиев.
По думите му служебното правителство бе единственото, което се противопостави на олигархията, но сега не се спазват приетите от него правила.