IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Районни съвети? Безумна идея, скочи депутат от ГЕРБ

Кирилов: Районните кметове трябва да се назначават

Депутатът от ГЕРБ Данаил Кирилов. Снимка: Булфото, архив

Депутатът от ГЕРБ Данаил Кирилов. Снимка: Булфото, архив

ГЕРБ настоява районните кметове трябва да се назначават, а не да се избират. Това заяви по БНР депутатът от партията  Данаил Кирилов, след като Народното събрание прие на първо четене новия Изборен кодекс, но без предложението за пряк избор на районни кметове в големите градове.

Очаква се обаче тази седмица депутати от „Коалиция за България“ да внесат предложение освен районните кметове пряко да се избират и районни съветници.

„Основният ни аргумент е, че кметът на общината следва да подбере своя управленски екип и да управлява в съгласие и районните структури в големия град“, обясни Кирилов.

Той определи спора за назначаването или избирането на районните кметове като опит да се внесе политическо противопоставяне във взаимоотношенията районна структура – община. Според него няма гаранции, че разнородни по политическа принадлежност и платформа кандидати за кметове ще спазват програмата за управление на общината и посочи, че досегашният опит не доказва ефективност на управлението в тази посока.

Данаил Кирилов смята, че е безумна идеята да се правят районни съвети, защото това означава, че Общинският съвет трябва да стане двукамарен парламент.

„Отдавнашна е мечтата на софийската организация на БСП да напълни районите с техни политически лица, които да получават заплата“, заяви Кирилов и допълни, че много органи не правят много демокрация, а правят много хаос.

Изпълнителният директор на Националното сдружение на общините в България Гинка Чавдарова пък заяви, че организацията е за повече изборни позиции в местното самоуправление.

„Ние отдавна алармираме, че модел на местно самоуправление в големите градове в България все още не сме изградили. Продължава да стои и въпросът за отделен закон за управление на столицата. Лошото е, че отново няма диалог. Такъв тип промени заслужават да се извършат след сериозен и консенсусен диалог“, обяви тя.
Според Гинка Чавдарова гражданите от големите градове са ощетени от възможността да въздействат върху местната власт.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата