Темата за българските емигранти беше засегната и по време на посещението на президента Росен Плевнелиев в Мюнхен за участие в 50-ата юбилейна конференция по въпросите на сигурността.
Председателят на парламента на Бавария Барбара Щам е посочила на среща с него, че от висококвалифицираните емигранти Германия само печели, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Именно политиката на България спрямо ромската интеграция и прогнозите за увеличаване на потока емигранти към Западна Европа след падането на ограниченията за трудовия пазар за българи и румънци са въпросите, които вълнуват баварските депутати, е станало ясно по време на срещата.
Барбара Щам е запознала държавния глава с мерките, които се взимат на федерално и регионално ниво за ограничаването на т.нар. "имиграция на бедност", която според германските депутати води до незаконно източване на социалните системи в Германия.
Според нея е необходимо да има диференциран подход към емигрантите, а санкциите трябва да се отнасят еднакво за всички, които злоупотребяват със социалните фондове.
Плевнелиев е посочил, че в България активно се работи, включително и по линия на европейските фондове за интеграцията на ромите, за да могат те да получават достъп до образование, професия и възможност за работни места.
Той е подчертал пред Барбара Щам, че българските роми са незначителен дял спрямо емигрантите от ромските общности от други страни от Централна и Източна Европа.
Президентът е коментирал, че в България вече има много на брой големи компании, които търсят висококвалифицирани кадри. По тази причина трябва да се засили връзката между бизнеса и образованието, за да се подготвят кадри, от които икономиката има нужда. В тази посока може да се използва успешния германски модел в прилагането на дуалната система на професионално обучение и образование. Опитът на Германия показва, че този подход е работеща мярка за намаляването на младежката безработица, основен проблем за Европа в резултат на световната икономическа криза.
България постигна много за последните 25 години, необходимо е обаче да се работи усилено по отношение на реформите в сферите на здравеопазването, образованието, правосъдието и сигурността, е казал още той.
Президентът е запознал представителите на баварския парламент с макроикономическите резултати на България и с политическата ситуация в страната. Росен Плевнелиев е посочил, че последните две години стокообменът между България и Бавария расте с близо 20% на годишна база. Над 900 са германските компании от Бавария, които вече работят у нас. Като сектори със сериозен потенциал за сътрудничество са производството на автомобилни части, земеделието, енергийната ефективност, клъстерната политика.