Въвеждане на намалена ставка на ДДС само за българските производители е нарушение на конкуренцията и дискриминация към производителите от останалите държави от ЕС.
Така зам.-финансовият министър Людмила Петкова коментира предложението на "Атака" за намаляване на ДДС върху хранителните продукти, произведени на територията на България на 10%.
Законовите промени бяха обсъдени на кръгла маса в парламента.
Според Петкова намаляването на ДДС не е най-ефективният инструмент за стимулиране на българските производители. По думите й Европейската комисия обмисля да се отменят преференциалните ставки, защото са предпоставка за данъчни измами, предаде БТА.
Депутатът от "Атака" Илиан Тодоров посочи, че намаляването на ДДС ще облагодетелства всички български производители в България и ще доведе до увеличаване на покупателната способност.
По думите му у нас минималната работна заплата е най-ниска в ЕС, а българите са принудени да плащат един от най-високите ДДС. Същевременно производителите на хранителни продукти от ЕС са облагодетелствани спрямо българските заради размера на получаваните субсидии, което поставя българските земеделци и животновъди в неконкурентно положение.
Повечето от производителите, които участваха в кръглата маса, подкрепиха предложението за намаляване на ДДС, но и поискаха равни условия с останалите земеделски производители в ЕС.
Според Благо Джиев от асоциацията на птицевъдите, ДДС върху птичето месо в Полша е 3 на сто, а у нас е 20 на сто. Влизат и ни мачкат, а ние сме еталон за качество, коментира той и допълни, че така се стимулира и контрабандата.
Ангел Вукодинов от Асоциацията на зърнопроизводителите заяви, че важното е да има равни субсидии, независимо от размера, равни данъци, равни ставки на ДДС с останалите производители от ЕС, за да бъдат поставени българските производители при равни условия с тях.
Той посочи също, че е необходим закон за браншовите организации и допълни, че отдавна е подготвен такъв, но все още не е приет.
Пламен Грозданов от "Произведено в България" също посочи, че почти всички настояват за намалени ставки, но отбеляза, че това поражда и други въпроси като например защо да има по-нисък ДДС само за хранителните продукти, а не и за лекарствата и учебниците.
Той изброи част от основните проблеми на българските производители, сред които измамите с ДДС и нерегламентираният внос.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.