Като "твърде емоционална" определи реакцията на БСП водачът на евролистата на АБВ Ивайло Калфин. Пред БНР той каза: "Не знам какво означава „сваляне на политическо доверие”, но изключване и отстраняване по този начин от активна политическа дейност надали е най-доброто."
Коментарът бе по повод снетото от БСП политическо доверие от Георги Първанов, Румен Петков и останалите привърженици на АБВ.
По думите на Кафилн изключването от политически партии е нещо, което няма нищо общо със съвременния начин на правене на политика. „Има хора, които нито са идвали на публичните прояви на АБВ, нито са участвали в детайли в обсъждането на това, което правим, но се появиха в тези списъци. Това навява на мисълта, че някой използва тази процедура, за да си разчиства сметките. Когато някой разпознава по неясни критерии врага и след това го наказва се нарича лов на вещици”, каза още той.
„Нужда от диалог има, ние ще го търсим. Поставихме пет теми – демография, здравеопазване, образование, структура на икономиката и функциониране на държавата и институциите, и ще търсим по тези въпроси с конкретни наши идеи участието на всички политически сили”, посочи Ивайло Калфин, като не изключи и БСП.
Калфин обясни и позицията на АБВ спрямо правителството: Не смятаме, че трябва да има предсрочни избори, ако не се променят правилата. Проблемът не е в правителството, а в парламента и по начина, по който се упражнява властта – по един непрозрачен, неясен за хората и нямащ нищо общо с предизборните обещания начин. Трябва да се започне диалог, в който да се потърсят новите правила и да се окаже граждански натиск върху институциите и парламента – те да бъдат много по-прозрачни.
Той потвърди, че АБВ ще бъде коалиция от партии, но не поясни кои партии ще влизат в нея. Калфин беше категоричен, че целта не е създаването на политическа партия.