КНСБ обмисля да напусне тристранния диалог в отговор на предложенията на бизнеса за промени в трудовото законодателство, заяви президентът на синдиката Пламен Димитров.
Припомняме, че работодатели предложиха промени в Кодекса на труда, например работници да се уволняват с имейл, да се трансферират служители между различни фирми, да отпаднат шестте заплати при пенсиониране, да отпадне класът прослужено време.
Димитров уточни, че не е съгласен както с направени от БСК предложения, така и с такива на БТПП.
Президентът на КНСБ заяви, че реакцията на тези предложения ще са радикални действия, най-малкото – напускането на тристранката.
Той беше категоричен, че не са необходими радикални промени в трудовото законодателство. Според него спешно трябва да се свика Националният съвет за тристранно сътрудничество и правителството да отговори каква е оценката му за трудовото законодателство – дали то препятства развитието на икономиката и растежа на държавата.
От премиера Пламен Орешарски и вицепремиера Зинаида Златанова КНСБ чака отговор и на въпроса дали административната тежест е въпрос между работниците и работодателите, или между работодателите и държавата.
По тези въпроси синдикатът очаква отговори на управляващите партии БСП и ДПС, на парламентарната и извънпарламентарната опозиция.
Димитров определи предложенията на бизнеса като "подигравка с работниците и флирт на бизнеса с властта преди изборите“. Той призова правителството ако е „за“ тристранния диалог, да оттегли внесените в НС предложения за промени в Кодекса на труда за извънредния труд и ревизионните книги в предприятията.
Според Димитров мениджърите на предприятията имат проблеми не с КТ, а с престъпността, сивата икономика, административната тежест и достъпа до кредити.
Той допълни, че протестната вълна може да бъде обърната както към бизнеса, така и към правителството.
Действията на КНСБ ще бъдат обсъдени с КТ „Подкрепа“.
Синдикатът е изпратил манифест по повод предстоящите евроизбори на всички политически партии, с позиция – какво очаква синдикатът от политиците по отношение на европейския дневен ред.