Системното разминаване между потребностите на сектора за отбрана и наличните ресурси през годините продължава да се отразява негативно върху отбранителните способности на Българската армия, заяви министърът на отбраната Ангел Найденов в изказването си при откриването днес на двудневната конференция на началника на отбраната ген. Симеон Симеонов в София, цитиран от БТА.
Финансовият недостиг допълнително усилва натрупания през годините негативен ефект от слабости и пропуски в управлението на системата за отбрана.
Пред нас продължава да стои предизвикателството да намерим оптимален баланс между разполагаемите ресурси и планираните отбранителни способности за изпълнение на задачите на въоръжените сили, както и да повишим ефективността от изразходването на средствата, колкото и да са те, посочи Найденов.
През настоящата година ще продължи трансформацията на въоръжените сили, акцент в нея ще бъдат професионализацията им, разбирана като повишаване на професионалната подготовка на всички категории военнослужещи, както и модернизацията.
Сред основните приоритети Найденов посочи прегледа на структурата на въоръжените сили, който вече е в ход и ще приключи до края на юни, като цели отговор на въпроса какво е постигнато, а не да бъде съкращаван личен състав, както това е ставало преди. Намеренията са като резултат от прегледа през втората половина на 2014 г. при необходимост да бъде разработена и внесена за приемане в парламента програма за развитие на въоръжените сили, включваща основните параметри, или нов план за развитие на въоръжените сили с продължителност от 4 до 6 години. Ще бъде изготвена финансово осигурена програма за модернизация, посочи Найденов, който се надява, че тя няма да остане на нивото на инвестиционни намерения.Найденов припомни, че съгласно с приетия пакет за "Цели на способностите 2013" "ние сме приели за изпълнение 55 цели, които трябва да реализираме до 2028 г., на обща стойност малко над 2 млрд. и 300 млн. лева. Декларираме 50 формирования за колективната отбрана на НАТО, като 35 от тях са продължение от пакета "Цели на въоръжените сили" от 2008 година. От тях 20 са преминали сертификация, но са сертифицирани с някои ограничения, което трябва да се промени.
Средата за сигурност, в която работим, не се е променила в сравнение с предишната или по-предишни години, и ако изобщо може да се забележи промяна, то тя не е към повече сигурност и стабилност", отбеляза Найденов. Остават динамиката и високата непредсказуемост, асиметричните рискове. В страната една от "светлинките в тунела" е оптимизмът в началото на годината по отношение на инвестиционната активност, национални или чуждестранни инвестиции и икономически растеж, съчетан с подобрена събираемост на държавните приходи и вземания. Ще доведе ли това до подобряване на ситуацията от социална гледна точка - трудна прогноза, но отговорът е по-скоро "да", посочи Найденов. По думите му това със сигурност ще намали напрежението в обществото и ще създаде по-благоприятна среда за реализация на намеренията и очакванията на българските граждани.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.